Dizüstü (Laptop) Batarya Kullanımı

Her geçen gün vazgeçilmez hala gelen dizüstü bilgisayarımızın en köklü sorunlarından bir tanesi bataryalar. Köklü bir sorun çünkü hepimizin en az bir kez de olsa ağzı yanmıştır şu illetten. Peki kurtuluşu yok mudur?

İşte bunun için buradayız.

Marka yada modeli ne olursa olsun bataryalarımızın ömrü her geçen gün azalacaktır. Bunun önüne geçemeyiz. Ancak kullanımla ilgili belli başlı prensipler edinebilirsek bu ömrü uzatır ve hem ekonomik anlamda hemde zaman ve emek kaybından kurtulmuş oluruz.

laptop batarya kullanımı

Akla gelen ilk sorudan başlayalım;

1-) Laptopumu fişe takılımı kullanmalıyım yoksa bataryada mı?

Bahsedilen durumda iki ayrı risk var. Birincisi ya cihazı bataryası üzerindeyken fişe takılı kullanacaksınız ve bataryanız günden güne eriyecek ya da batarya cihazın üzerinde olmadan doğrudan prize bağlayacaksınız şehir elektrik şebekesinin dalgalanması durumunda anakartınız yanacak bu da ikinci risk.

Malesef  laptop garanti servisleri sırf bu sebep yüzünden anakartı yanmış ve kullanıcı hatasına bağlanmış ücret talep edilen garantisi dolmamış cihazlarla dolu.

Benim size bu konuda tavsiyem batarya cihazın üzerindeyken fişe takılı kullanmanız çünkü bir yeni bir bataryanın maliyetiyle ( 30-150 tl) yeni bir anakartın size maliyeti (100-950 tl) arasında dağlar kadar fark olacaktır.

2-) Laptopumu ne zaman şarj etmeliyim?

Burda da kesin bir ayrıma gerek yok ama dikkat etmeniz gereken nokta pil seviyesi kritik seviyeye gelmeden veya tamamen bitmeden mutlaka cihazınızı şarja bağlamalısınız,  bu önemli noktaya dikkat ederseniz bataryanızın ömrüne ömür katmış olursunuz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bir cevap yazın