Dizüstü Bilgisayar – Laptop Satın Alma Rehberi

Kendinize bir laptop satın almaya karar verdiniz yada benim gibi evinize hırsız girdi ve laptopunuz çalındı artık yeni bir bilgisayar almaya ihtiyacınız var. Peki ama dizüstü bilgisayar almadan önce dikkat etmem gereken kriterler neler?

Dizüstü bilgisayarların, masaüstü bilgisayarlara göre dezavantajlarının yanında elbette birçok avantajlarının da olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan en önemlisi taşınabilir ve pratik kullanım şekli onu bu denli cazip hale getirmiştir.

laptop almadan önce

Öncelikle marka sorgulamak yerine,
 -ne amaçla kullanacağımızı
– bütçemizi
– bütçeye uygun donanımsal özellikleri

belirlememiz gerekmektedir.

1- Hedef

Dizüstü bilgisayarı oyun amaçlı veya çok kapsamlı grafik programlarını kullanmak için tercih eden kullanıcılar elbette daha yüksek bir bütçe ayırmak zorunda kalacağını bilmelidir.
İnternet ve Office tarzı programları kendisi için yeterli gören kişinin çok fazla bütçe ayırmasına gerek kalmayacaktır.

laptop satın alma rehberi 2015

2- Maliyet

Almak istediğimiz dizüstü bilgisayarın maliyeti ne olacak ve biz ne kadar bütçe ayırdık. Hedeflediğiniz kritere göre 800 tl ile 5000 tl arasında bir dizüstü bilgisayarına sahip olmanız mümkündür. Fiyatlar marka ve donanımsal özelliklere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Şahsi fikrim çok kapsamlı kullanım amacı dışında ortalama bir laptop bilgisayar için 1000 tl ile 2000 tl arası yeterli olacaktır.

dizüstü bilgisayar satın alma rehberi 2015

3- Donanım

Öncelikle şunu bilmekte fayda var ilk sorgulayacağımız donanım mutlaka işlemcidir.

A) Mikro işlemci markası olarak dünya piyasasında en büyük pay sahipleri intel ve amd markalarıdır. İşlemci özelliklerine bakarken bolca rakamlar ve yabancı kısaltmalar göreceksiniz.

Örnek: İntel Core i7 5500u 2.4 ghz veya AMD FX-7500 2.1 ghz

Bu şekilde gördüğünüz ve bazı kişilere yabancı gelen terimler aslında işlemcinin marka – model – hız – önbellek kriterlerini ifade ediyor.

Şu anda İntel firmasının yeni nesil cihazlar için ürettiği ve günümüz ihtiyaçlarını standart kullanımdaki, laptoplar için rahatlıkla karşılayan 3 farklı serisi bulunmaktadır.

İ3 : Genellikle basit bilgisayar uygulamaları ve Office kullanımı için yeterli başlangıç seviyesine uygun bir işlemcidir.

İ5 : Bilgisayarda aklınıza gelebilecek her türde temel işlemi çok rahatlıkla yapmasının yanında, bilgisayarın satın alındığı dönemde son çıkan oyunları da rahatlıkla oynatabilecek kapasiteye sahiptir.( Ekran kartı performansı düşünülmeden Crysis gibi extreme oyunlar hariç olmak üzere. )

İ7 : Bu işlemci türünün ise bilgisayarda hemen hemen yapamayacağı iş yoktur. Grafik tasarımdan, üç boyutlu animasyonların tasarımlarına, extreme oyunlardan web programlama, sanallaştırma teknolojisine kadar sorunsuz işlemi yapabilir nitelikte bir üründür.

Bu işlemcilerden sizin ihtiyacınızı karşılayacak olanı seçmenizi öneririm çünkü laptop fiyatlarında asıl fiyatı belirleyen zaten işlemcilerdir.

B) Oyun kullanıcıları için en önemli donanımlardan birisi elbette ekran kartıdır.

Dünya piyasasında ATI ve Nvidia markaları en popüler olanlarıdır. Ekran kartlarında hafıza kapasiteleri ve hızları sorgulanması gereken en önemli unsurdur.
Satın aldığınız laptopun ekran kartının paylaşımsız olmasına dikkat ediniz.

C) Sabit diskler verilerin depolandıkları yerdir. 500 gigabyte ile 2 terabyte arası kapasite, ortalama bir kullanıcı için oldukça yeterli olduğunu düşünüyorum.

D) Ram bellekler sorgulamamız gereken önemli donanımsal kriterler arasındadır. Ram bellek bilgisayarın hızına etki eden en önemli birimlerdendir.
Ortalama bir kullanıcı için 4 veya 6 gb ram kapasitesi yeterli olacaktır. Ama siz yine de ilerisini düşünerek ram artırma kapasitesi olan cihazları tavsiye edeniz.

laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Şimdilik hepsi bu kadar.

Sorunuz olursa sayfanın altından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın