Ana sayfa Rehber Dizüstü Bilgisayar Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizüstü Bilgisayar Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanoğlu teknolojiyi sürekli geliştirir ve daha sonra kendisi teknolojiye erişmeye çalışır. Fakat teknoloji erişilebilir bir şey değildir o hep gelişir ve geliştiren de hep insan olmuştur. İnsan var olduğu sürece teknoloji gelişmeye devam edecektir. Bu yüzden de ürünlerin fiyatları ve özellikleri gün geçtikçe artmakta, firmaların arasındaki rekabet her gün biraz daha kızışmaktadır.

Teknoloji deyince akla ilk olarak bilgisayarlar ve telefonlar gelir. Tabii ki teknolojiyi bu denli küçümsemek ona yapılan bir ayıp olur fakat konumuz bilgisayar olduğundan bunun bizim için pek önemi yok. Bilgisayarlar çok hızlı bir şekilde hayatımızın merkezine oturdular ve bunu bize hissettirmeden yaptılar.

Örneğin dizüstü bilgisayarlar. Şu an olmazsa olmazlarımız durumundalar. İlk çıktıklarında ağırlıkları yaklaşık 7 kilo olan taşınabilir bilgisayarlar günümüzde oldukça hafifler ve kullanımları bir hayli rahat, marka ve ürün yelpazesi oldukça geniş olan bir sektör. Bugün bir dizüstü bilgisayar almaya karar verseniz bu ürünlerin fiyatları 300 TL ile 50000 TL arasında değişiyor. Bu durumda ne istediğini bilmek çok önemli oluyor.

Dizüstü Bilgisayar Alınırken nelere dikkat etmeliyim?

İlk bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bu günlük bir kullanım mı olacak, iş için olacak ve ağır programlar mı yükleyeceksiniz, oyun oynayacaksınız ve bir oyun bilgisayarı mı istiyorsunuz? Hepsi özellik bakımından net bir şekilde birbirlerinden ayrılıyorlar. Ama öncelikle bilgisayarın donanım kısmının(donanım) bazı parçalarını kısa bir şekilde tanıtmakta fayda var.

İşlemci:

Adı üzerinde bilgisayarın işlem yapmasına sağlayan parçadır. Ürünün kalitesi arttıkça bununla beraber fiyatı ve aynı anda işlem yapma kapasitesi de artar. Günümüzde en son çıkan ve en iyi olan işlemci modeli İntel Core i7 8. nesildir.

Ekran kartı:

Genelde oyunlarda daha çok ön plana çıkan günlük kullanımda grafik işlemciyle de işinizi halledebileceğiniz ama ağır programlarda olmazsa olmaz olan ekrana gelen görüntü kalitesini ve saniyedeki kare hızını belirleyen donanımdır.

Bellek:

İşlem yaparken ki hızınızı ve bilgisayara komut verdiğinizde onun size geri dönüş hızını belirleyen ddr3,ddr4 gibi modelleri olan donanımdır.

Hard Disk:

Verilerinizi depolamanızı sağlayan donanımdır. Yaptığınız işlemler uzun vadede buraya kaydedilir.

Anakart:

Hemen hemen bütün bilgisayar aygıt ve donanımlarının üzerine bağlandığı donanımdır. Bilgisayarın yapıtaşı olarak da addedilebilir.

Günlük bilgisayarlar(netbook vb)

Fiyatları 300 TL ile 3000 TL arasında değişen bilgisayarlardır. Sistem özellikleri gerek işlemcisi gerek belleği gerek depolama kapasitesi olsun fazla iddialı değildir. Günlük ihtiyaçlarınızı yani gazete okumak, sosyal medyada gezmek, hafif programlar çalıştırmak için rahatlıkla kullanılabilir.

İş Ya Da Oyun İçin Kullanılacak Bilgisayarlar

Fiyatları 2500 ile 50000 TL arasında değişen bu bilgisayarlar günlük bilgisayarlara göre daha kuvvetlidirler. Güncel ve yüksek performans isteyen oyun ve programları çalıştırabilir. İşinizin gerektirdiği uygulamaları rahatça kullanabilirsiniz. Tabii bilgisayarın performansı arttıkça ısınma problemleri de baş göstermeye başlar. Bunun için bilgisayar alırken soğutma sistemini, fan dönüş hızını özel olarak incelemenizde fayda var.

Eğer bunun için geç kalmış ve bilgisayarınızı çoktan satın almışsanız bunun da çözümü var: Soğutucular. Fiyatları 30 ile 250 TL arasında değişen soğutucular bilgisayarınızı sürekli havalandırarak ısınmasını azaltma gayesiyle çalışıyorlar. Genel hatlarıyla dizüstü bilgisayar almadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler bunlar. Günlük kullanım için bilgisayar alıyorsanız yüksek harcamalar yapmaktan kaçının zira bu paranıza yazık etmek olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here