Ana sayfa Rehber Disk Partition Basic Data Guid Türünde Hatası Nasıl Çözülür?

Disk Partition Basic Data Guid Türünde Hatası Nasıl Çözülür?

Gün geçmiyor ki Windows tabanlı bir bilgisayar karşımıza başka başka bir sorun çıkarmasın. Geçenlerde bizim gibi geek geçinen bir arkadaşımız hazır Windows 10 kurulu bilgisayarında bir disk bölünmesi yapmak istiyor. Bölümleme yapacağı kadar alanı diskten ayırıyor ancak bu bölümü biçimlendirip kullanmak istediğinde “GPT Biçimli Seçilen Disk Partition Basic Data Guid” şeklinde bir hata alıyor ve bu disk bölümünü kullanamaz hale geliyor. Peki varsayalım bizde böyle bir disk hatası aldık. Ne yapmalıyız?

GPT Biçimli Seçilen Disk Partition Basic Data Guid Türünde Hatası Nasıl Çözülür?

Normal şartlarda bu hatadan en hızlı şekilde kurtulma yolu format. Ancak format demek bir çok verininde yok yere kaybolması demek olduğundan farklı yolları denemekte fayda var. Ancak yinede basit yoldan giderek bilgisayarını formatlamak isteyenler için; format esnasında gelinen disk bölümleme alanında bütün bölümleri silip ham bir hale getirip ardından tekrar bölümleme yapmak gerektiğini hatırlatalım.

Verilerinizi kaybetmeden çözüme kavuşacağınız diğer yöntem ise üçüncü parti bir yazılımla disk bölümlemesini yapmak. Bu işlem için küçük boyutlu ancak işlevsel bir disk bölümleme programı olan MiniTool Partition Free’i denemeniz yerinde olacaktır. Alt tarafta bulunan videodan işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Ancak bu yazılımında yüzde yüz işe yaradığını söylemek hata olacaktır. Hepsi bu kadar.

Ayrıca “Seçilen disk gbt bölümü stilinde” şeklinde bir uyarı alıyorsanız burayı incelemenizde yarar var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here