Ana sayfa Rehber “Disk GPT-MBR” Hatası ile Windows Formatı

“Disk GPT-MBR” Hatası ile Windows Formatı

Hayatımızda hepimiz en az 1 kez bilgisayarlarımıza format atmışızdır. Ancak format atarken türlü türlü hatalarla karşılaşabiliriz. Eğer sizde Windows 7 yada Windows 8 yada Windows 10 formatı atarken “Windows bu diske yüklenemez” hatası alıyorsanız bu yazımız tam size göre. Hazırsanız başlayalım.

Bu hata karşımıza iki farklı şekilde çıkabilmektedir;

  • Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde
  • Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk MBR bölümü stilinde

Büyük bir heyecanla format cdnizi bilgisayarınıza takıp Boot ayarlarını yaptıktan sonra disk bölümlendirme ekranına geldiniz. Ama disk GPT yada MBR hatalarından birini aldınız. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran gelecektir.

Windows bu diske yüklenemez hatasının sebebi ne?

Bilgisayar sistemleri içerisinde ki hard diskler bazı marka ve modellerde farklı metotlarda biçimlendirilmiş şekillerde fabrikalarından çıkmaktadır. Bunlardan bir taneside Gpt tarzında biçimlendirilmiş alanlar bir diğeri ise Mbr tarzında biçimlendirilmiş alanlardır.

Windows bu diske yüklenemez hatasını almamızın sebebi farklı türde biçimlendirilmiş bir sabit diske format atıp başka bir işletim sistemi kurmak istememizden kaynaklanmaktadır. GPT ve MBR disk türlerinin detaylarına baktığınızda daha iyi anlayacaksınız.

Mbr Nedir?

MBR, disk bölümlerini yönetmek için kullanılan, görece eski ancak günümüzde halen pek çok kullanıcı tarafından yaygın olarak kullanılan sistemdir. Windows 7 ve önceki işletim sistemleri Mbr disk tiplerine kurulabilir.

Gpt Nedir?

GUID Partition Table (GPT) UEFI’nin bir partikülü olup daha esnek bölümleme ve disk alanı imkanları sunmaktadır. Windows 8 ve Windows 10 gibi güncel işletim sistemleri GPT stilinde biçimlendirilmiş disklere kurulabilir.

Disk Gpt Bölümü Hatası Nasıl Çözülür?

Yukarıda anlatılanlardan da anlaşıldığı gibi;

Windows 7 olarak kullanılan bir bilgisayara format atıp Windows 8 ve Windows 10 kurmak istediğinizde;

“Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk MBR bölümü stilinde” yada “Windows bu diske yüklenemez seçilen diskte MBR bölüm tablosu var” şeklinde bir hata uyarısı alırsınız.

Aynı şekilde Windows 8 yada Windows 10 halihazırda kurulu olan bir bilgisayarı Windows 7‘ye çevirmek istediğinizde;

“Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde” şeklinde bir hata mesajı alırsınız.

Peki buraya kadar her şeyi anladık. Ama bu bahsettiğimiz sorunun çözümü nedir arkadaş dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorunun çözümü ile ilgili 2 yol önerilmiştir.

Çözüm:

İlk olarak kolay yoldan bu sorunu çözmek isterseniz format ekranında diskte bölümlemede bulunan bütün bölümleri tek tek seçerek “SİL” diyoruz.

Bütün alanlar silindikten sonra elimizde kalan alanı “YENİ” diyerek ikiye bölüyor ve ilk bölümüne formatımızı atıyoruz. Ancak bu durumda bilgisayarınızdaki verilerinizin tamamı silineceğinden önceden yedek aldığınızdan emin olun.

Aynı işlemi farklı olarak şu şekilde de yapabilirsiniz:

Disk bölümlendirme ekranından sol üst köşedeki GERİ butonunu kullanarak ilk format ekranı olan Şimdi Yükle ekranına kadar geri dönüyoruz. Aşağıdaki ekrana kadar geri geliyoruz.

Bu ekranda Shift+F10 yaparak CMD ekranını açıyoruz buraya;

diskpart yazıp enter,

list yazıp enter,

select disk 0 yazıp enter,

clean yazıp enter diyoruz ve CMD ekranından çıkıyoruz.

Ardından yeniden disk bölümleme yaparak formatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Eğer işlemlerin yapımı kısmında herhangi bir sorun yaşadıysanız video rehbere göz atabilirsiniz.

İLGİLİ VİDEO: Seçilen Disk GPT – MBR Bölümü Stilinde Hatası

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here