Dhcp Nedir|Dhcp Server Ne İşe Yarar?

DHCP, Internet Protokolüne (IP) bağlı çalışan ağlardaki hostlar (yani ağa bağlanan cihazlar) için bir ağ yapılandırma protokolüdür. İster yerel ağdaki bir bilgisayar, ister bir yazıcı ya da başka bir cihaz olsun, ağa bağlanan her cihazın bir IP adresi olmak zorundadır.

dhcp nedir ne işe yarar

IP aglarına bağlanan cihazların, diğer hostlarla (yani ağa bağlı diğer cihazlarla) iletişim kurabilmeleri için yapılandırılmaları gerekir. Bu yapılandırmada ihtiyaç duyulan temel bilgi IP adresidir. DHCP, ağa bağlanmaya çalışan cihazlara otomatik olarak bir IP adres tahsisi yapar (dinamik IP adresi). Yani, ağa bağlanan cihazın belirli bir IP adresine bağlı olması yerine, o anda ağa tahsis edilen bir alt ağdan (subnet) veya “havuzdan” boşta olan bir IP adresi tahsis edilir. Örneğin büyük bir şirket içerisinde bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarları sık sık yer değiştirir, yazıcılar bir yerden başka bir yere taşınır. DHCP olmaksızın, bu cihazlar her ağa bağlanmaya çalıştığında birisinin bir IP adresi bulması gerekirdi. Ama DHCP bu yer değiştiren, kapatılıp tekrar açılan bilgisayarlara otomatik olarak IP adresi atamak suretiyle İnternete güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar.

Temel olarak DHCP atama süreci aşağıdaki şekilde gelişir:

 1. Ağ etkin bir cihaz İnternete (veya) ağa bağlanmaya çalışır.
 2. Ağ, bir IP adresi ister.
 3. DHCP Sunucu ağ etkin cihaza bir router tarafından ağa iletilen bir IP adresi tahsis eder (kiralar).
 4. DHCP, ilgili ağ sunucularında IP adresi ve diğer yapılandırma bilgilerini günceller.
 5. Ağ etkin cihaz IP adresini kabul ederek ağa bağlanır.
 6. Ağ etkin cihazın internet (ağ) bağlantısı kesilince IP adresi boşta kalır ve ağın IP adresler havuzuna döner.
 7. DHCP bu IP adresini başka bir ağ etkin cihaza tahsis eder.

Dhcp Server | Sunucusu Ne İşe Yarar?

DHCP sunucusu modeme bağlı bilgisayarlara IP dağıtır. Modeme bağlı bilgisayarlar IP almak istediğinde DHCP sunucusu mevcut IP aralığından bilgisayara bir IP atar. Tabii bu bilgisayarın her bağlanışında IP değişebilir anlamına gelir.
Modeme bağlı bilgisayarlara sabit IP atayarak, isterseniz DHCP sunucusunu kapatabilirsiniz.
Kiralama süresini iptal edebilirsiniz.

6 Yorum
 • 2. modemin DHCP ayarları kapalı olsun ki, 1. modeme sadık kalarak ondan gelen Ip lerle çalışsın ve bu arada sorunsuz kullanabilirsiniz.

 • Merhaba Benim sorum biraz uzun ve karmaşık gibi. Evimdeki internetimi 2 başka komşumla paylaşıyorum fakat şöyle bir sorun var . Komşumun 1 tanesi Wifi dağıtıcı kullanarak internet sağlıyor diğeri modemine takıyor kablosunu . buraya kadar herşey normal . sıra benim eve gelince evin farklı odalarında Wifi çekimi zayıf olduğu için 2 . ci bir modem takmak istiyorum fakat modemi taktığımda diğer ağdaki internet kesiliyor DHCP sunucusunu kapattığım zaman bu sorun ortadan kalkarmı yada komşunun da modeminin ara yüzünden dhcp yi de mi kapatmam lazım lütfen yardım

 • Sorularızı buraya yazarsanız yardım oluruz diğer arkadaşlarımız da faydalanmış olur.

 • NeAbicigim bana bir akil verin ben dhcp sistemini wifi uzerinden calistiramiyorum sahte yazilim virusu yuzunden kanal7.com a ve diger sitelere girerken beni baska yere yonlendiriyor ve karsima devamli 360 sekurity yukle cikiyor ve diger sorunlar telefonunuza virus bulasmis gibis

Bir cevap yazın