Ana sayfa Bilgi Dernek Yönetim Kurulu Kaç Kişiden Oluşur?

Dernek Yönetim Kurulu Kaç Kişiden Oluşur?

Bu yazımızda kısa bir şekilde derneklerin yapısından ve yönetim kurullarından bahsetmeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi kanun dahilinde isteyen tüm kişiler dernek kurabiliyorlar. Dernek kurmak için gereken bir takım belgeleri bir araya getirerek yapılan başvuru sonucunda uygun görülmesi halinde “dernek” sıfatını kazanabiliyorsunuz.

Ülkemizde derneklerin sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirelere göç ederek giden insanlar bu metropollerde memleket dernekleri kurarak çeşitli aktivitelerde bulunmaya çalışıyorlar. Özellikle İstanbul’da Sivas Köy Dernekleri ve Karadenizliler dernekler grubu bu sivil toplum kuruluşlarına verilebilecek en büyük örneklerden.

Elbetteki dernek kurmak için herşeyden önce derneğinizin bir tüzüğü ve dernek yönetim kurulu olması gerekiyor. Genellikle dernek yönetim kurullarında kaç kişinin olacağı dernek tüzüğünde detaylı olarak belirtilmelidir.

Dernek tüzüğünde bu konuyla ilgili net bir kişi sayısı verilmemesi durumunda; Yönetim kurulu, beş asıl ve beş yedek üyeden az olmamak üzere minimum 10 kişiden oluşmak zorundadır.

Yönetim kurulları, derneklerin tek yetkili yürütme organlarıdır ve tüm kararların yönetim kurulundan çıkartılması gerekmektedir. Yönetim kurulunca görüşülmeyen ve onaylanmayan hiçbir faaliyette bulunulamaz.

Gerçek ve Tüzel kişilerden oluşacak en az 7 kişi tarafından doldurulan Dernek Kuruluş Bildirimi formu ilgili yerdeki mülki amirliğe sunulmak zorundadır.

Zaman zaman dernek başkanlarının istifaları söz konusu olabiliyor böyle durumlarda yapılması gerekenleri alttaki yazımızda anlatmıştık.

Derneklerin faaliyetleri içerisinde İstanbul özelinde konuşmak gerekirse hemşehri dernekleri; futbol turnuvaları, piknikler, tarihi ve turistik yerleri ziyaretler gibi sosyal faaliyetlerde sık sık bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here