Dernek Üyeliği Sorgulama

Hepimiz zaman zaman farklı sivil toplum örgütlerine, derneklere vb. lerine ilgi duyarak üye olabiliyoruz. Aradan geçen zaman içerisinde gerek kendi isteğimizle gerekse memur olmak, farklı olmak işe girmek amacıyla üyeliklerimizi sildirmek zorunda kalabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda ise gerçekten bir derneğe üye olup olmadığımızı yada bir derneğe kurucu üye olarak katılıp katılmadığımızı unutabiliyoruz. Böyle durumlarda üyelik durumumuzu söylemek için neyse ki E-devlet sistemi var.

Eğer e-devlet şifreniz var ise sadece saniyeler içerisinde herhangi bir dernekle üyeliğinizin olup olmadığını, geçmişten kalan bir alaka durumunuzu sorgulayabilirsiniz. İsterseniz şimdi dernek üyeliğinizi internet üzerinden nasıl sorgulamanız gerektiğini anlatmaya başlayalım.

E-devlet dernek üyeliği nasıl sorgulanır?

  • Öncelikle E-Devlet anasayfasına giriyoruz. Sağ üst taraftan e-devlet şifremizle giriş yapıyoruz.
  • Ardından hizmet arama kısmına “üyelik” yazıyoruz.
  • Arama sonuçlarında çıkan İçişleri Bakanlığı Dernekler Bilgi Sistemi hizmetlerine bağlı Dernek üyelik sorgulama hizmetine giriş yapıyoruz.
  • Birkaç saniye içerisinde sistem sonuçları önümüze çıkıyor. İlk anda karşımıza çıkan “Dernek Organlarına Üyelikleriniz” şeklinde görülen bölüm.
  • Sağ tarafta “Dernek Kurucu Üyelikleriniz” kısmı bulunmaktadır. Burayada tıklayarak sonuçları görüntüleyebiliyoruz.

Gördüğünüz gibi e-devlet üzerinden dernek üyeliği sorgulamak son derece kolay. Yalnızca birkaç saniye içerisinde dernek üyelik durumunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Eğer yazılı anlatımdan herhangi bir şey anlamadıysanız sayfa üstünde bulunan videolu anlatımı takip edebilirsiniz. Şimdilik hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın