Deep Web ve Dark Web Nedir?

Son zamanlarda en sık duyduğumuz konuların başında geliyor bu Deep Web mevzusu. Halk arasında bilinen adıyla Karanlık Network. Peki bu ne demek, tam olarak neyi ifade ediyor. Kısaca Deep Web, arama motorları tarafından indexlenmeyen internet üzerinde ki her türlü dataya denir. Biraz daha açacak olursak örneğin biz SahteYazılım.Com‘a herhangi bir yazı yada makale eklediğimizde arama motorlarına ait botlar anında sitemizi ziyaret ederek girilen dataları kendi arama sonuçlarında çıkarabilmek için indexler. Biz de zaten bu işlemden memnun oluruz böylelikle yazdığımız yazılar Google‘da çıkar ve sitemiz ziyaretçi kazanır. Deep Web diye tabir edilen internet sayfalarında ise sitelere eklenen datalar arama motorlarında arandığında çıkmaz. Aslında işin en temel mantığı budur.

deep web dark web nedir

Deep Web’in içeriğinde neler var?

Deep Web‘in içerisinde insanların hiç ilgisini çekmeyecek ve çok gereksiz bilgilerde barınır. Örneğin; herhangi bir şirkete ait muhasebe kayıtları, personel maaşlarından tutunda, çok eski zamanlara ait herhangi bir mektup yada düz yazıda bulunabilir. Ayrıca Deep Web içerisinde bulunan sitelerin içeriklerinin tamamı İngilizce‘dir. Yabancı diliniz yoksa Deep web‘in katmanları arasında gezinmeniz bir hayli zor olacaktır.

Dark Web nedir?

Dark Web ise Deep Web’in bir alt katmanıdır diyebiliriz ve insanları asıl cezbeden nokta ise burasıdır. Deep Web’in içerisinde bulunan her türlü; pornografik görüntü, şiddet içerikli video ve uyuşturucu madde satışı, kiralık katil ilanları gibi insanın ruh sağlığına kesinlikle zarar verecek olan ve yasal olmayan içerikler barınır.

Deep Web’e girmek suç mu?

Deep Web zaten içeriği dolayısıyla bir çok gizli istihbarat ve kolluk birimlerinin kol gezdiği, oltalama yaptığı bir mecradır. Bu yüzden bu alanda gezinen herkes takip altına alınır ve suç işlemeye meyillenenler anında yakayı ele verir. Örneğin sizin Deep web‘de kiralık katil olarak aradığınız kişi gerçekte polis yada ajanda çıkabilir. Bazı insanlar ücretli yada ücretsiz proxy servislerinden Deep web’e bağlandıklarında izlerinin bulunmayacağını sanırlar ama en kısa sürede başları derde girecektir.

Bu yüzden Deep web nedir, ne değildir konusunda bilginiz olsun ama bu tarz işlerden mümkün olduğu kadar uzak durmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın