Creative Ep630 Kulaklıklar

Eğer sizde orta bütçeli efsaneleşmiş bir kulaklık arıyorsanız bu inceleme tam size göre; Creative Ep630’e göz atacağız. Bu değerlendirmeler kendi tercihim ve  fikrim olacağından sizin de görüşlerinize açık olduğumu belirtmek isterim.Cihazın teknik özellikleri bakımından 106 DB gürültü oranına sahip olması vede Kulak içi kulaklık yapısından dolayı, dışarıdan gelen sesleri engellemesi sayesinde müziğe odaklanması açısından işe yarar bir durum oluşturuyor.

Kulaklığın sağ & sol kısımları neodymium mıknatıslı yapısı sayesinde anlık bass tepkileri sunarak daha derin bir ses efekti sunuyor.Ayrıca 16 Ohm Sayesine birçok medya çalıcı tarafından da rahatça sürülebiliyor..6 Hz ~ 23 kHz sahip kulaklık Basslarda uygun değerlere düşebilirken bizi Tizzlerden de mahrum bırakmıyor.Ayrıca 1.2 metro boyu sayesinde kulaklık kablo karmaşasından bizi koruyor.Yanında bulunan yedek 4 adet Başlık Pedi sayesinde birçok kulaktipine ve kullanım koşullarına uyum sağlıyor.Kulaklığın dışarıdan gelen sesleri engellemesi kusursuza yakın olduğunu bahsetmemizde fayda var.

Eksilerine gelirsek ; gerçek bi’ iem olmadığı için mecburen üst sınıftakilere göre değerlendirirsek;

frekans aralığı geniş olsa da bu hiçbişi ifade etmiyor. bir kulaklık alt ve üst frekans sınırına yaklaştığında yeterli desibel değerini veremiyorsa frekans aralığını konuşmanın da anlamı yoktur. alt ve üst frekanslara yaklaştıkça kulağınızın bunu algılayamaması, aletin gereken tepkiyi verememesiyle alakalıdır. test ortamında alınan sonuçlar içinin boş olduğu anlamına gelir.. iyi kulaklıkların frekans aralığına bakılmaz, hangi frekansta ne kadarlık tepki verdiğine bakılır. bu da kalitenin reele yansımış halidir. ep 630 bu anlamda içi boştur…

# sesler üst üste binmiştir.

# sahne derinliği yerlerdedir.

Şöyle düşünün; bir parça dinliyorsunuz ve parçada on tane enstrüman ve üç vokal var. bu vokallerden birisi esas bayan ya da adan, gerisinden de iki tane arka vocal geliyor. müzik başladığı andan itibaren enstrüman sesleri dengeli şekilde duyuyorsanız bunu cebe attık. bir de tonmaister abinin ince ayarlarını hesaba katmazsak, enstrumanların seviyeleri de oldukça dengeli gelmeli ki sahne derinliğini hissedebilelim. bu saydığım hususların hiçbirini ep 630’da bulamayız.

sesler mekaniktir,

yapay bi’ tat bırakır, duyu algımız olduğu gibi kabul eder.
yüksek seslerde tizler resmen patlar,İnsanı çileden çıkarır.
kablosu beş para etmez, kabloya tırnağınızla dokunsanız kulaklığa iletir. bunun haricinde kullanım sıklığına göre de kendini bırakır bi’ süre sonra.

eksileri de bunlar.

Netice olarak ;  Müzikle içli dışlı olan adamın işi olmaz bunlarla. günlük hayat için de candır, gerisi de teferruattır işte…

images

Creative Ep630 VS  Sennheiser  Cx200 Street II  

En yakın rakibi Sennhesiser Cx200 ile bazı farklar olsada Creative biraz daha bass ağırlık olduğunu belirtmek isterim.Creative kulaklığın Giriş jack ı Düz şeklinde olurken Sennhesier Cx200 ün J şeklinde bulunuyor.Kablo kalitesine gelince Creative biraz daha dayanıksızmış hissi uyandırıyor ki doğrusu da bu şekilde Cx200 bu konuda biraz daha iyi..

Ayrıca Cx200 de kulaklık tutma aracı bulunuyor bünyesinde..Ayrıca Creative EP630 bünyesinde yapısından dolayı Sibilance( TISSS sesi gelmesi) ve Tizlerde Sivrilik sözkonusudur.Ve bu bir sorundur. En yakın rakibinden olan sennheiser Cx200 Daha dengeli bir ses performansı sunarken Ep630 daha çok BASSSSSSS vererek adeta müzik keyfine kusmuk bulaştırıyor…Haydaa nerden çıktı derseniz ; Şöyle anlatayım Müzikte önemli olan Bütün Enstrumanları AYRI AYRI AYRI duyarak müziğin salt yoğunluğuna ulaşmış olursunuz…Ve büyüsüne tınıların güzelliğine varırsınız…

Cx-200 street II modelini pc’de x-fi tarzı bir ses kartı ile bas ayarlarından sonra denemenizi öneririm, bende her iki kulaklık da var, ama pc’de birebir aynı ayarlardayken

cx-200’ün bassları bariz daha iyi ve derin. Silikonlarını kulak içine sesi tamamen tıkayacak kadar tam oturtmak ve bass boost/EQ değerlerini iyi oturtmak lazım,

fazla bassdan boğulmaması güzel bir olay.

Cx-200 bass yanında tizleri de verebiliyor, ama ep-630 tizleri boğup sadece bass üzerinden gidiyor.

Telefonda(amfisiz) ise her ikisi de eq ayarı bile yapsan dandik ses veriyor, pc’deki bassları görmek imkansız. Ses kaynağı aşırı önemli bence, ep-630 için

yorumların bu kadar büyük değişiklik gösterme sebebi de bu bence. Telefonlarda deneyenler performans alamıyor, üst seviye bir .flac player ya da pc ile kullananlar

ise sesi daha çok beğeniyor bence.

Bir kulaklık başka bir model ile karşılaştırılacaksa birebir aynı ses kaynağı ve ayar üzerinde denenmeli bence, farkı tam anlamak için.

Yoksa forumda A kişisi beğeniyor, B kişisi düşük çıkış gücüne sahip başka bir kaynakta deneyip memnun kalmayabiliyor

Günlük hayatta müzik dinleyen adamın bunu alıp övmesi normaldir, üzerine kelime yapmak manasızdır. Hayatında

ilk defa kulakiçi kulaklıkla tanışmış, ses yalıtımını hissetmiş, izolasyonu öğrenmiş; elbette şu ana kadar dinlediği kulaklık ep 630 olduğuna göre ona göre dünyanın en iyi kulaklığı olacaktır. daha iyisini test etme fırsatı olsa da sonuç değişmeyecekti birkaç sebepten dolayı;

1- Şahıs zaten günlük hayatta müzik dinliyor, giriş seviyesinde bi’ iem test etse dahi verdiği paranın havaya gideceğini düşünecektir, haklıdır da. nitekim günlük hayat için dizayn edilmiş, daha kaliteli monitörleri olan sennheiser cx serisi dahi fazla gelebilir.
2- günlük dedik ya, müzik kulağı bazı karmaşık paritelerin ayrımını yapamıyordur, üst üste binmiş seslerin ayrımını yapamaz ve tatmin edici bi’ bas seviyesine zaten tavdır.

Cx200 de ve Ep630 de tek sıkıntı hareket halindeyken kabloların göğsümüze çarparak tok tok tık pıt sesi vermesi bunu birkça tık kademe ile ses arttırıp çözebilmek de mümkündür.

Ama bu kulaklığı sadece Duygusuz müzik tarzların RNB gibi sadece Basslı duygusuz sesler için birebir. Creative ep-630’a çok haklı. Aşırı mekanik bir ses veriyor kesinlikle ve temiz bir ses yok bunu da belirtmek istedim.

Şunu Unutmayın ki herşey performans demek değildir.. Dayanıklılık, servis kalitesi gibi faktörler da çok önemlidir.. Bunu kulaklığınız bozulduğu zaman çok daha iyi anlarsınız..

creative-ep630_700699

Teknik Özellikleri

Gürün Tipi:Kulakiçi Kulaklık

Nominal Empedans:16 Ohm

Frekans (Hz):6 Hz ~ 23 kHz

Bağlantılar:3.5 mm Stereo Altın Kaplama Mini Giriş

Özel Nitelikler:106 dB Hassaslık

Kablo Uzunluğu:1,2 m

Ağırlık:9 g

2 Yorum
  • Merhaba. 4-5 yılda 4-5 adet ep630 eskittim yada kaybettim. Fiyatından dolayı 2şer 3er alıp çekmeceye atıyordum, günlük yaşantı için yeterl hatta iyiydi bile ama biryere kadar, sesteki derinliği ve farklı enstrüman seslerinin üst üste binmeden duymak imkansız. Bu nedenle Sennheiser’a yöneldim Cx200 ve üretimi ondan daha yeni olan CX 1.00 modellerine bakıyorum CX 1.00 hakkında inceleme bulamadım o nedenle size sormak istedim tercihiniz ne olurdu. Genelde bol enstrüman’lı şarkılar dinlerim ama bütçemi aşağı yukarı tahmin etmişsinizdir. Teşekkür ederim.

    • Hocam öncelikle hoşgeldiniz.. ben açıkçası çok çok farklı olacağını düşünmüyorum müzikte kulaklık seçimini bilirsiniz hep daha iyisi olsun isteriz.. Lakin sennheiser cx200 ile cx 1.00 arasında bir fark göremiyorum yada kulaklarınızın algılayacağı bir fark yok diyelim.Bu ürünlerin üretiliş amacı Tasarım değişikliğine gitmekti malum korsanlar çıkmaya başlayınca.. Sitemizi sık sık ziyaret ederseniz faydalı şeyler bulabilirsiniz..

Bir cevap yazın