Cloud Mining Bulut Madenciliği Nedir?

Dünya’da bir Bitcoin çılgınlığı almış başını gidiyor. Kimisi bitcoin peşinde kimiside alt coinlerde mutluluğu arıyor. Ancak çoğunun tek bir isteği var; kısayoldan köşeyi dönmek. Ülkemizde de hatırı sayılır miktarda kripto para yatırımcısı var. Ancak Diyanet’e sorarsanız Bitcoin ve alt coinler haram. Yani bir nevi kumar. Maliye Bakanlığını sorarsanız son yılların en büyük balonu yani lalesi bitcoin. Blockchain teknolojisini “Saadet Zinciri” işine benzeterek bir kez daha sınıfta kaldılar.

Her neyse konumuza gelecek olursak bir bitcoin yada herhangi bir kripto paranın sahibi olmak ve bu işten kar etmek için önünüzde iki yöntem var. Ya paranızla bitcoin veya alt coinlerden birini alıp yükselmesini bekleyeceksiniz, artınca satacaksınız. Yada belirli bir para karşılığında Mining yani kazım yaparak coin kazanacaksınız.

Bu yazımızın konusu kazım yaparak coin sahibi olmak. Ancak mevcut piyasa koşullarında evinizde yada iş yerinizde bitcoin madenciliği yapmak çokta karlı değil. Çünkü ülkemizde elektrik fiyatları yüksek ayrıca piyasada kazım yapabilmek için gerekli olan ekran kartları yani graphics cardlar piyasada yok denecek kadar az. Olanlarında fiyatları çok yüksek. Zaten ekran kartı üreticileri amd ve nvidia taleplere neredeyse yetişemez vaziyete geldiler.

Bitcoin sektörünün içerisinde bulunan bu tarz sorunlar sebebiyle bulut madencilik kavramı ortaya çıktı. Bulut madencilik kısa tanımıyla şunu ifade eder; belirli bir ücret ödeyerek bir kazım gücü alırsınız bu kazım gücü karşılığında size belirli bir bitcoin yada alt coin verilir. Kazım gücünüzle ister bitcoin madenciliği yaparsınız istersenizde alt coinlerden biri için kazım yapabilirsiniz.

Ancak dünya üzerinde cloud mining sektörü henüz yüzde yüz güvenilir bir sistem değil. İnsanlar bulut madenciliğe büyük bir kuşku ile bakıyorlar. İnternet dünyasında bu işte kendini kabul ettirmiş ve yüzde yüz ödeme yapan birkaç firma var. Genesis Mining ve HashFlare.

Genesis Mining zaten hali hazırda artık mining gücü satmıyor. Genesis Mining firmasının merkezi İzlanda’da. Youtube’da data centerlarda çekilmiş bolca videolar mevcut.

Ancak HashFlare‘a ayrı bir parantez açmak lazım. Şu ana kadar bu firmadadan da ödeme alamayan yok gibi. Ancak Ekran kartı üreticilerinin bile ekran kartı bulamadığı bir dönemde adamlar çatır çatır kazım gücü satıyorlar. Ve siz kazım gücünü satın aldıktan yarım saat sonra sistemde cihazınız faal görünüyor. Tabi bu durum insanın aklına hasfhlare.io ponzi mi? Saadet zinciri mi? soruularını da beraber getiriyor.

Açıkcası hashflare’ın güvenilir olup olmadığı konusunda kesin bir yargıya varmak zor. Yarın site ulaşılamaz bir hale gelse karşılığında hesap soracağınız hiç kimse yok. Asıl tehlike bu ancak hashflare.io yatırımcılarına hala ödemeye yapmaya devam ediyor.

Genel hatlarıyla bulut madenciliğin temelini aktarmaya çalıştık. Sizinde bildiğinizi güvenilir cloud mining siteleri var ise lütfen yorum bölümünde paylaşınız.

Bir cevap yazın