Cia Telefon Numarası Sorgulama Uygulaması

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli birçok yeni alışkanlıkta hayatımıza dahil oldu. Bunlardan biride bilinmeyen numaraları öğrenme uygulaması CIA. CIA uygulaması sayesinde sizi arayan yabancı numarayı bir diğer ifadeyle rehberinizde kayıtlı olmayan numarayı sorgulatarak kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Elbette numaranın sahibini öğrenebilmeniz için, numaranın uygulamanın veritabanın da kayıtlı olması gerekiyor.

bilinmeyen numaraları gösteren uygulama
cia numara sorgulama uygulaması kapatıldı mı?

CIA Uygulaması Zararlı Mı?

Öncelikle CIA benzeri birçok uygulama mevcut. Kim Arıyor’da bunlardan biri. Ama bütün bu uygulamalar aynı mantıkla çalışıyor. Eğer aradığınız numara aynı uygulamayı kullanan başka bir kullanıcının rehberinde kayıtlı ise size ancak o şekilde sonuç çıkartabiliyor. Diyelim siz kendi numaranızı Cıa uygulamasında sorgulattınız ve aynı uygulamayı kullanan arkadaşınız sizi telefonuna “Kanka” diye kaydetti ise size çıkan sonuçta “Kanka” olacaktır. Bu tarz uygulamaların yuva yıktığına dair de kayıtlar var. Mesela eşinizin numarasını arattınız ve biri eşinizin numarasını “Aşkım” diye kaydetmiş, ne düşünürdünüz?

Güncelleme; Cia uygulamasının son durumu ne?

Rehberinize kayıtlı olmayan numaraları sorgulamaya yaradığını bildiğimiz CIA uygulaması Google Play Store’da hayatına devam ediyor. Ancak artık yapılan güncellemelerle birlikte bilinmeyen numaralar uygulaması olmaktan çıktı.

Google Play’den uygulama ismini kontrol ettiğinizde CIA – Aramalarını yönet ve engelle ismi ile karşımıza çıkıyor. Muhtemelen uygulama üreticileri gelen tepkiler sebebiyle uygulamanın içeriğini tamamen değiştirmişler.

CIA uygulaması artık yalnızca arama engelleme ve çağrı yönetmek için kullanılıyor. Sadece Android tabanlı cep telefonlarına indirilebiliyor. 

Yalnızca CIA uygulaması değil aynı zamanda popüler numara sorgulama uygulaması Kim Arıyor’da arama engelleme uygulamasına dönmüş durumda. Peki ama bütün bunların sebebi ne?App marketlerde numara sorgulama uygulaması bulamıyoruz.

70 Adet Numara Bulma Uygulamasına Erişim Engeli Geldi

Evet yanlış duymadınız. BTK’nın başvurusu ile Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 70 adet numara sorgulama uygulamasına erişim engeli getirildi. Bu sebeple popüler numara sorgulama uygulamalarının tamamı içeriklerini değiştirip isimlerini aynı tutarak uygulama kategorilerini değiştirdiler.

Artık hepsi arama engelleme, çağrı yönetme gibi saçma sapan işe yaramaz kategorilerde hizmet veriyorlar. Erişime engellenenler arasında GetContact, CIA, UpCall, Truecaller, CallApp, Kim Arıyor gibi uygulamalarıda var.

Konuyla ilgili haberin tamamına ulaşabilirsiniz.

Son olarak hatırlatmak gerekirki artık Türkiye’de numara sorgulama uygulaması yapmak her baba yiğidin harcı değil. Çünkü bu suç olarak kabul görüyor ve uygulamaya ait sunuculara erişim engeli getiriliyor.

Bu tarz uygulamalardan numaranızı sildirmek yada kaydınızı düzenlemek istiyorsanız burayı incelemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın