Cep Telefonuna Sıvı Temasında Yapılması Gerekenler

Sıvı temas etmis cep telefonuna yapılması gerekenler sahteyazilim

Yaz aylarında olmamız sebebiyle insanlar denizde, havuzda ve akarsuda Selfie -Öz Çekim- derdine düşünce sıvı temas etmiş cep telefonu vakaları da bir hayli arttı. Her ne kadar cihazlarınız garantili de olsa garanti servisleri böyle olaylara kullanıcı hatası gözüyle baktığı için -ki bence haklılar- telefonunuzun perte ayrılması muhtemel gözükmekte. Durun…O kadarda karamsar olmaya gerek yok, her durumda yapılacak bir şeyler elbette vardır. İşte Sıvı ile temas etmiş cep telefonuna yapılması gerekenler rehberi sizlerle;

1-Telefonun Elektrik Devresini Kesin

Öncelikle telefonun tamamen kapatın. Çünkü sıvı temasında telefonunuzun kullanılamaz hale gelmesinin asıl nedeni kısa devredir.

2-Telefonu Parçalara Ayırın

Cihazın bütün parçalarını ayırın. Batarya, Sd kart, Sim Kart gibi ayrılabilir tüm parçalarını ayırın.

3-Parçaları Kurutun

Kesinlikle hemen saç kurutma makinesine sarılmayın. Bu ülkemizde sıvı temas etmiş elektronik cihazlara yapılan en yanlış müdahale şeklidir çünkü kurutma makinesi sıvıyı daha derinlere iterek geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir.

Eğer elinizde bulunuyorsa vakumla sıvı temas etmiş parçaları ve girişleri (kulaklık girişi, şarj girişi) sıvıdan temizleyin.

Kurutma esnasında kesinlikle kimyasal maddeler kullanmayın.

Belki iğrenç bir öneri olabilir ama vakum cihazı yoksa girişleri ağzınızla da vakumlayabilirsiniz.

4-Pirinç Yardımıyla Nemden Kurtarın

Nem elektronik cihazların oksitlenmesine sebep olarak telefonunuzun çalışmasını engelleyebilir. Bu yüzden bir tabağı pirinçle doldurarak telefonunu tamamen içine batırın ve en az 48 saat bekleyin. Bu süre size çok uzun gelebilir ama sabırlı davranmanız iyi sonuçlar doğuracaktır.

5-Telefonu Çalıştırın

48 Saatlik süre sonunda telefonu kontrol ettiğinizde hala sıvıya rastlarsanız pirinç içerisinde bir gün daha bekletin. Eğer sıvı kalmadığı kanısına vardıysanız telefonunuzu çalıştırabilirsiniz.

Eğer şansınız var ise telefonunuzun çalışacaktır.

Çalışmazsa da siz en doğru tedaviyi uyguladınız ama hastanın vadesi dolmuştu, vicdanınız rahat olsun.

Ayrınca sıvı teması durumlarında telefonunuz garanti kapsamında da tamir edilmeye biliyor. Birçok firma burada kullanıcı hatası olduğunu söylüyor. Sıvı temas etmiş cihazlara müdahale son derece dikkatli yapılmalı.

Bir cevap yazın