Ana sayfa Rehber Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

İster kabul edelim ister kabul etmeyelim Türkiye kendi içerisinde asayiş problemi olan bir ülke. Yani gün içerisinde sokakta, çarşıda, metroda yada pazarda hırsızlığa maruz kalmayacağınızın garantisini veremez. Yinede cana geleceğine mala gelsin der geçeriz. Ancak cep telefonu hırsızlığına maruz kaldığımızda yani cep telefonumuz çalındığında ne yapmamız gerektiğini bilmekte çok önemli.

Bu yazımızda genel hatlarıyla telefonunu çaldıranlar için yapılması gerekenleri bir rehber halinde aktarıyor olacağız. İşin adli boyutlarına geçmeden önce eğer kullanıyorsanız aşağıdaki uygulamalar sayesinde ilk anda cep telefonunuzun konumunu bulabileceğinizi hatırlatmış olalım.

iPhone kullananlar için; iPhone Bul 

Android kullananlar için; Find My Device

Eğer bu yazılımlardan bihaberseniz ve isimlerini ilk defa duyuyorsanız bunlarla ilgili yapacak bir işleminiz yok. İşin adli kısımlarıyla ilgili taraflarına bakmaya başlayalım.

Cep telefonum hırsızlar tarafından çalındı yapmam gerekenler neler?

Sim Kartın kullanıma kapatılması

Sim kart. Sim kart cep telefonunuz çalındığından ilk etapta müdahale etmeniz gereken kısım. Burada karşınıza 2 seçenek çıkıyor.

  • İsterseniz hattınızı tamamen kapattıracaksınız ve numarayı bir daha asla kullanmayacaksınız.
  • Yada numaranızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız operatör yardımıyla çalan kişilerin hattınızdan işlem yapmasını engellemek için hattınızı servis dışı bıraktıracaksınız.

2. yol daha çok tercih edilen yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Turkcell, Vodafone yada Türk Telekom operatörlerinden hangisini kullanıyorsanız müşteri hizmetlerini arayın ve cep telefonunuzun çalındığını aktarın.

Ardından kullandığınız operatörün ofisine giderek aynı numaranızı kullanabileceğiniz yeni bir sim kart çıkartın. Doğrusunu söylemek gerekirse çalınan telefonlar tekrar bulunmasa bile bu işlem uzun sürdüğünden yeni bir cep telefonuna ihtiyacınız olacaktır.

BTK yardımıyla telefonun iletişime kapattırılması

Sim kartın icabına baktıktan sonra sıra geldi çalınan telefonun IMEI numarası ile Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK tarafından kara listeye alınmasına yani telefonunun iletişime kapattırılmasına.

Bunun için her şeyden önce çalınan cep telefonunuzun IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Bu bilgi genellikle cep telefonlarının kutu üzerinde yada faturaları üzerinde bulunmaktadır. İmei numaranızı nasıl öğreneceğiniz konusunda aşağıdaki yazıya göz atın.

İLGİLİ YAZI: Telefon İmei Öğrenme – Tüm Modellerde

IMEI numarasını öğrendikten sonra;

7/24 hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezi‘ni (0312 294 94 94) numaralı telefondan arıyoruz. Telefonda kimlik bilgilerimiz ve telefonu son kullandığımız tarih bizden isteniyor. Ayrıca 14 yada 16 haneli olan IMEI numaramızı telefonda aktarıyoruz.

Telefonda verdiğimiz bilgilerin doğrulanmasının hemen ardından BTK telefona iletişim engeli koyuyor. Bu sayede cep telefonunu eline geçirenler telefonu kullanamaz hale geliyorlar.

Ayrıca BTK tarafından cep telefonuna “bu telefon çalıntıdır. Lütfen en yakın kolluk birimine teslim ediniz” şeklinde bir uyarı SMS i gidiyor.

Tüm bu işlemleri BTK`ya ait 120 nolu çağrı merkezi vasıtasıyla yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden aşağıdaki link yardımıylada yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-bildirimi

Telefon hırsızlığının adli birimlere bildirilmesi 

Buraya kadar yaptıklarımız çalınan telefonumuzdan dolayı bize şahsi olarak daha fazla zarar gelmesini önlemek üzere alınacak ivedi tedbirlerle ilgiliydi.

Şimdi sırada telefonu çalan kişi yada kişilerle ilgili adli takip başlatmaya. Bunun için telefon hırsızlığının gerçekleştiği yere en yakın Polis Merkezine yada savcılığa başvurabilirsiniz.

Polis Merkezine yada Savcılığa gitmeden önce hazır etmeniz gerekenler:

  • Telefon IMEI numarası
  • Varsa telefonun satın alındığına dair fatura
  • Varsa telefon hırsızlığına ait kamera görüntüsü

Poliste yada savcılıkta verdiğiniz ifadede başınızdan geçen olayla ilgili şüphelendiğiniz kişi yada kişileri aktarmayı unutmayın.

IMEI numarasına “Çalıntı” şerhi koyulup koyulmadığını sorgulama

Çalınan cep telefonumuzla ilgili yukarıdaki tüm işlemlerin ardından sıra geldi cep telefonu IMEI numarasının BTK tarafından kara listeye alınıp alınmadığını öğrenmeye.

Bunun için E-Devlet in ilgili hizmetini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerle yapılan başvurular genellikle 72 saat içerisinde sisteme işleniyor.

Aşağıdaki linkten e-devlet girişi yapmadan çalınan cep telefonunun IMEI numarasına çalıntı şerhi koyulup koyulmadığını anlayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Uyarı: Çalıntı şerhi koyulan telefon iletişime kapatıldığından hiçbir şekilde kullanılamaz.

Çalınan telefonum bulundu ne yapmalıyım?

Telefonunuz bir şekilde bulundu ve tekrar kullanmak istiyorsunuz. Bunun için telefonu hangi yöntemle iletişime kapattırdıysanız aynı yöntemle tekrar açtırıp kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here