Cep Telefonu Ekranı Nasıl Korunur?

İstanbul’a geldim geleli özellikle metrobüste tıklım tıkış giderken illaki gözüm kayar sağımda solumda telefonlarıyla oynayan insanlara. Ve genellikle karşılaştığım manzara şu oluyor; hanım ablamızın elinde işte İphone bilmem kaç yada yakışıklı metroseksüel abimizin elinde Samsung Galaxy S bilmem kaç. Hepsi dışardan havalı ve elit görünürler ama oda ne servet ödeyip satın aldıkları İphone’un ekranı paramparça sanki üzerinden tır geçmiş yada direk telefona taş atmışlar.

Uzun zamandır bana tuhaf gelen bir manzaradır bu, telefonları öyle paramparça ekranlarıyla kullanmaya devam eder çok kültürlü, şehirli modern abilerimiz, ablalarımız. Her neyse bu insanları fazlaca ötekileştirmeyelim. Elbette telefonunun ekranı çatlayıp patlayan yalnızca bu elitler olamaz tabi bizlerinde başına kolaylık gelebilir hatta gelmiştir. O zaman bu noktada bir kaç pratik ip ucu hayat kurtarabilir. Sıkı takip edin.

Telefon Ekranı İçin Alınması Gereken Önlemler

1-) Telefon Kaskosu

Millet olarak tedbirsizlik bizim göbek adımız olmuş. Ya kardeşim 2000 lira gibi küçük bir servet ödeyip son model bir telefonu bilmem kaç taksitle alıyoruzda, iş alırken o telefona 80 lira daha verip kasko yaptırmaya gelince burun kıvırıyoruz. Bir defa ilk önlemimiz  kasko olmalı en azından telefonun taksidi bitene kadar arkamızı sağlama alalım. Genellikle yazdığım yazılarda marka model vs. reklamı yapmam ama kasko imkanı olan bir mağaza bulamadıysanız eğer, İstanbul Bilişim‘i kesinlikle tavsiye ederim. Web sitesinden alış veriş yapar Türkiye’nin her yerine gönderebilirsiniz hemde kaskolu.  İstanbul Bilişim firması ile ilgili buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

cep telefonu kasko yapan yerler

2-) Ekran Koruyucu Jelatinler ve Kılıflar

Mevzubahis yine aynı aslında 2 bin liralık mal 10 liralık kılıfla, jelatinle ko-ru-na-maz. Bırakın düşmeyle taş çarpmasıyla kırılıp patlamayı, tırnağı uzun bayan arkadaşlarımız bile o tırnaklarıyla ucuz ekran koruyucuların canına okur durumda. O nedenle telefon ekranını daha iyi koruyabilmek için dünyaca ünlü markaların nano teknoloji cam ekran koruyucuları bu işler için birebirdir. Dünyaca ünlü dediysem çok uçuk rakamlardan bahsetmiyorum maksimum 100 lira verip kılıfın, ekran koruyucunun tillahını alırsınız. Bu  konuda da size marka tavsiye etmeden geçemeyeceğim; Dafoni ve Spigen ürünlerini kesinlikle inceleyin derim. Aşağıda bulunan videoda Spigen ile korunan bir İphone 5 test edilmiş izlemenizi öneririm.

3-) El Ayarı

Yine bizim Y Kuşağının bir rahatsızlığı kıymet bilmeme, savurganlık, ihmalkarlık hatta riyakarlık. Şu elimizdeki imkanlara biraz saygımız olsun. Kendimizce servet ödediğimiz şu eşyalara biraz özenli davranalım. Tüketim kültürünün hizmetine girip satın al, kullan, at, tekrar satın al şeklinde giden düzeninin parçası olmayalım.

Elbetteki biz ne kadar dikkat etsek de “Sakınılan Göze Çöp Batar” ancak biz tedbirimizi alalım da gerisi boş efenim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bir cevap yazın