Ana sayfa Rehber CCleaner Tarafından Bulaşan Floxif Virüsü Nasıl Temizlenir?

CCleaner Tarafından Bulaşan Floxif Virüsü Nasıl Temizlenir?

CCleaner herkes tarafından kullanılan ve oldukça popüler bir yazılım. Özellikle bilgisayarının sağlıklı bir şekilde sistem hayatını sürdürmek isteyen herkes sanıyorum bu yazılımı bilgisayarına yüklemiştir. Ancak son dönemde meydana gelen bir olay bütün CCleaner kullanıcılarında korku yarattı. Söylenenlere göre CCleaner yükleme paketinin içerisine virüs bulaştı. Tüm dünyada 22 milyon CCleaner kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde tehlikenin boyutları bir hayli büyük görünüyor. Peki ya sizin bilgisayarınız bu virüsten etkilendi mi?

CCleaner Virüsü Nasıl Zarar Veriyor?

Virüsün amacı sistemdeki bir takım verileri toplayarak bunları uzakta bulunan bir sunucuya göndermek. Bilgisayarınızda bulunan birçok veriyi topluyor.  Topladığı ve gönderdiği verilerin listesi şöyle;

  • Bilgisayar adı
  • Bilgisayara yüklü yazılımların listesi
  • Mevcutta çalışan işlemlerin listesi
  • Ağ adaptörlerinin MAC listesi
  • Sistemin kaç 64 yada 32 bit mi olduğu bilgisi

Flofix Virüsünün Bilgisayarımda Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Herşeyden önce bu virüs sadece 32 bit sistemlerde çalışıyor eğer bilgisayarınız 64 bit ise korkmanıza gerek yok. CCleaner 1.07.3191 sürümünün 5.33.6162 sürümünü çalıştıran kullanıcılar bu virüsten etkilendi. Bu sürüm 15 Ağustos 2017’de piyasaya sürülmüştü.

Floxif Virüsü Nasıl Temizlenir?

Eğer sistem geri yüklemeniz mevcut ise sisteminizi eski bir tarihe geri gönderin. Eğer sistem geri yükleme noktanız mevcut değil ise CCleaner programınızı sistemden tamamen kaldırın. Bu işlemin ardından güçlü bir anti virüs yazılımı ile sisteminizi taratın. Hepsi bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here