Bütün Sitelere Giren DNS Adresi

Malesef ülkemizde erişim yasaklarının sonu bir türlü gelmiyor. Vikipedia, twitter ve daha nice yerli yabancı web sitesine erişim engeli getirilmiş durumda. Hal böyle olunca internet kullanıcıları istedikleri sitelere ulaşmak için farklı yollara tevessül ediyorlar. Bizde bu yazımızda erişim engeli konulan tüm sitelere sorunsuz erişmenizi sağlayacak DNS adreslerini inceleme altına alıyoruz.

Doğrusunu söylemek gerekirse sadece bir dns adresini yazıp birçok siteyi açmak mümkün. Ancak bir web kullanıcısı için en iyi dns adresini bulabilmek için belli birkaç kriter var.

Her şeyden önce kullanacağınız Dns server adresinin uptime süresi yani sürekli ulaşılabilir olması gerekiyor. Bunun yanında sorgulara optimum seviyede hızlı yanıt vermesi gerekiyor. Yani dns ile internette takılıyoruz diye video izlemekten, film izlemekten nefret eder hale gelmemeliyiz.

Kısaca internet müdavimleri için en iyi Dns server hizmetinde aranılan özellikler şu şekildedir;

  • Server Uptime süresi yüksek olmalı sürekli kullanıcısına yanıt verebilmeli.
  • Sorgulara hızlı dönüşler yapmalı internetin hız keyfini düşürmemeli.

Şimdi bu veriler ışığında twitgoo servisinin hazırladığı karşılaştırma tablolarını inceleyelim.

İlk tabloda Dns Hizmetlerinin sorgu hızlarına ait verileri görüyoruz. Burada Cloudflare hizmeti önde görünüyor. OpenDNS hizmeti de ikinci sırada yerini almış.

İkinci tablo ise söz konusu servis hizmetinin 24 saatlik dilimde ne kadar up olduğunu yani hizmete hazır olduğunu gösteriyor. Burada Google’ın bariz bir üstünlüğü söz konusu.

Şimdi bu bilgiler ışığında hem bütün sitelere giren dns adresini hem de verdiği hizmeti en sağlam şekilde veren adresi belirlemeye çalışalım.

Hız ve kesintisiz hizmet kriterlerini ön planda tuttuğumuzda OpenDNS ve Google DNS servisleri diğerlerine oranla bir adım daha önde duruyorlar.

Tüm sitelere sorunsuz girebileceğiniz bu servisleri kullanmak için DNS sunucularınızı şu şekilde yeniden düzenlemeniz gerekmektedir.

DNS Sağlayıcı Adı Birincil DNS Sunucusu ikincil DNS sunucusu
Google 8.8.8.8 8.8.4.4
OpenDNS Ana Sayfası 208.67.222.222 208.67.220.220

Eğer 2019 yılında hala Dns adreslerini bilgisayarınıza yada cep telefonunuza ne şekilde yazacağınızı bilmiyorsanız alt taraftaki yazılarımıza tıklayarak göz atabilirsiniz. Abarttığımıza bakmayın Dns adresinin nasıl yazıldığını bilmemek son derece normaldir.

İnternet üzerinde bulunan yasaklı tüm web sitelerine sorunsuz girmenizi sağlayacak dns hizmetlerini mercek altına aldık. Kaynaklar için Twitgoo sitesine teşekkürü bir borç biliriz.

Bir cevap yazın