Ana sayfa Rehber Boot Ne Demek?

Boot Ne Demek?

Az yada çok bilgisayarlarla ucundan kıyısından haşır neşir olan herkes “boot“, “booting“, “boot etmek“, “bios” gibi kavramları mutlaka bir defada olsa duymuştur. Bu yazımızda kısa bir şekilde Boot Ne demek tam olarak neyi ifade ediyor bu kavramdan bahsetmek istiyoruz.

Boot kısaltması esasında booting işleminden gelmektedir. Günümüz bilgisayarları için boot, işlemciye (CPU) ilk elektriğin verilmesi itibariyle başlayarak bilgisayarın çalışmasını sağlamak için uygulamaya konulan bir programdır. Günümüz bilgisayarlarında boot işlemi yalnızca birkaç saniyede tamamlanmaktadır. Eski bilgisayarlarda bu süre biraz daha uzun olmaktaydı.

Boot işlemi sırasında bilgisayarın donanımları taranarak gözden geçirilir ve ilgili donanımların birbirleriyle uyum içerisinde çalışması sağlanır. BIOS‘ta tercih edilen tarama önceliklerine göre donanımlar yoklanır. 1990’lı yıllarda PC sahibi olanlar bilir; bilgisayarı ilk çalıştırdığımızda disket sürücüsünden garip bir ses çıkardı. Bu ses Booting işleminin eseridir.

Eski dönemlerdeki Booting işlemlerinden bilgisayar ekranına yansıyan bir görüntü bu şekildedir. O dönemler boot işlemleri daha uzun sürdüğünden kullanıcılar bu tarz ekranlarla karşılaşmaktaydı.

Boot işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızdaki işletim sistemi artık işlemler devir alır ve bilgisayar kullanıcısıyla etkileşime girmeye başlamış demektir. Önemli bir ayrıntı olarak belirtmek gerekirse Boot işlemini sağlayan yazılım ile işletim sistemi yazılımı birbirinden tamamen ayrı konulardır.

BOOT Önceliği Nedir?

Boot önceliği bazı kaynaklarda önyükleme önceliği olarak da geçer. Boot önceliğinde siz bilgisayarın power tuşuna bastığınızda bilgisayar ilk olarak hangi donanımdan önyükleme yapacağını bilir ve oradan devam eder.

Normal şartlar bilgisayarların çoğu fabrika ayarları itibariyle HDD üzerinden yani Sabit Disk‘ten başlar. Bu sayede diske yüklü işletim sistemi çalıştırılır.

Zaman zaman kullanıcılar PC’lerinin boot menüsünde değişiklik yaparak bilgisayarın cd-dvd sürücüsünden, disketten yada usb portlarından başlamasını isteyebilirler. Bu durumlar genellikle bilgisayara format atılmak istendiğinde meydana gelir.

BIOS önyükleme önceliğinde değişiklik yapmak için cihazın ilk çalıştığı esnada belirli tuşlara basmanız gerekir. Bu tuşlar bilgisayarın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Yani Asus laptop sahipleri için bu tuş ESC olabilirken Lenovo dizüstü bilgisayarlarda F12 olabilmektedir. BIOS menüsüne girdikten sonra BOOT menüsünden önyükleme önceliği değiştirilebilir.

Bilgisayarın ilk açılış esnasında takıldığı kaldığı, hata verdiği ve açılmadığı durumlarda sorunun kaynağı genellikle BOOT işlemleridir. Güncel olmayan BIOS sürümleri başınıza dert açabilir. Bu sorunlarla ilgili lütfen göz atın;

İLGİLİ: Intel PXE ROM Hatası Çözümü

Boot etmek terimi de bu minvalde fazlaca kullanılır. Bilgisayarı CD’den boot edin yani CD’den başlatın hatta CD’den önyükleme yaptırın demekle aynı anlamı ifade etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here