Bluetooth Kulaklık Alırken Bilinmesi Gerekenler

Son dönemde cep telefonlarından ziyade cep telefonu aksesuarlarının satışları tavan yapmış durumda. Ancak bu aksesuarlar çok çabuk sorun çıkartıp bozulduğu için kullanıcıları tekrar tekrar satın almaya yönlendirebiliyor. Yine en çok tercih edilen cep telefonu aksesuarlarından biri olan Bluetooth kulaklıklarda satın alınmadan önce çok ince elenip sık dokunması gereken ürünlerin başında geliyor. Gerek çalışma frekansı gerek tasarımı olsun birçok detayı içerinde barındıran bu cihazları satın alırken bilinmesi gereken belli başlı konular var. Aslında bu maddelere dikkat edildiğinde kaliteli ve uzun yıllar iş görecek bir cihaz bulabilmek çok zor değil. Hazırsanız başlayalım.

Kablosuz (Bluetooth) Kulaklık Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1-) Bağlantı Kalitesi

Şu an için piyasada bulunan çoğu kulaklığın bağlantı alt yapısı Bluetooth 3.0 teknolojisine dayalı. Bu teknoloji her ne kadar yeterli olsa da yavaş yavaş eskimeye başlayan bir teknloji. Eğer Bluetooth 4.0 yada 4.1 alt yapısını destekleyen bir kulaklık tercih ederseniz hem bağlantı anlamında hem de ses kalitesi anlamında çok büyük fark hissedeceksiniz. Ancak maalesef bu fark Bluetooth kulaklığın fiyatına da yansıyacaktır.

2-) Bağlantı Menzili

Bluetooth kulaklıklar genellikle bağlı oldukları telefon yada vs. ürünlerin hemen yanlarında kullanılmaktadır ancak zaman zaman biraz mesafe uzaması da gerekebilir. Örneğin evinizde yada ofisinizde telefonunuz bir odadayken siz diğer odalarda rahatlıkla telefon görüşmesi yapabilmelisiniz. Bu yüzden tercih edeceğiniz cihazın etkili menziline mutlaka bir göz atın.

3-) Batarya Süresi

Kablosuz kulaklıklarda genellikle bekleme süreleri yüksektir. Şu anda piyasada bulunan birçok cihazı tam dolu batarya ile gün boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bazı profesyonel cihazların bekleme süreleri çok düşük olabiliyor bu yüzden eğer bireysel kullanımınız için bir kulaklık arayışında iseniz standart bekleme süresi yüksek modelleri tercih etmelisiniz.

4-) Ses Kalitesi

Daha önceki yıllarda kablosuz kulaklıklarda ses kalitesi fazla aranmaz iş görsün yeter denilirdi. Ancak yükselen teknoloji kullanılabilirliği içerisinde artık insanlar spor salonlarında dahi kablosuz kulaklık tercih ettiklerinden ve bu durumlarda müzik dinlemenin yoğun olarak kullanılmasından dolayı Bluetooth kulaklığın sunduğu frekans aralığı, bas ve tiz deneyimi de çok büyük önem kazandı. Eğer bu değerlerin frekans değerleri sizler için çok yabancı geliyorsa satın alacağınız kulaklığı mutlaka önceden deneyin.

5-) Fiyat

Bu konusu aslında tamamen sizin bütçenizle alakalı ancak 100-250 lira arasında kalarak gayet temiz ve kaliteli ürünler satın alabilmeniz mümkün. Eğer bütçeniz daha yüksek ise çok daha profesyonel ürünlerde bulabilirsiniz.

6-) Estetik

Bu konuya çok dikkat edilmiyor ancak Bluetooth kulaklıkta estetik görünüm en önemli maddelerden biri. Kulaklığı mümkün olduğunca vücudunuzun bir parçası gibi görünecek tarzda olanlarından tercih edin. Özellikle kulağınızın büyüklüğüne yada küçüklüğüne göre uygun boyutlarda bir ürün tercih etmeniz sizi daha şık gösterecektir.

Editör Notu:

Bluetooth kulaklıkların bir çoğu sıfır derecenin altında işlevsiz hale gelebiliyor. Özellik ülkenin doğusunda ikamet ediyorsanız yada kulaklığı genellikle dış ortamlarda kullanacaksanız daha düşük sıcaklıklarda görev yapabilen ürünleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın