Blog Yazılarının Ürün Satışlarına Etkisi

Dönemin teknoloji siteleri sizleri sürekli bir şeyleri satın almaya zorlar aslında. Zaten bir çok teknoloji firması bizim tarzımızda ki blogları destekler ve kullanıcıları yönlendirmemizi ister. Çünkü insanlar bizlere güvenir ve tarafsız bir göz gibi görür. Ancak işin aslı öyle değildir. Bu tarz platformlar zaten ticari kaygılarla kurulur ve yoluna devam eder. Bugün Türkiye’de isim yapmış teknoloji sitelerine bakın sürekli aynı marka ve modelleri pompaladıklarını görürsünüz. Aslında basitçesi “At sahibine göre kişnemektedir.”

Sitenin sahibi zaten Asus’ta çalışan bir personeldir, kalkıp da size Lenovo önerecek değil ya. Elbette ki işini tarafsızca yapan, parasını sadece sitesinde gösterdiği reklamlar kazanan sitelerde mevcuttur. Bu tarz siteler reklam aldıkları firmaları ürettikleri içeriklere karıştırmazlar. Nacizane tavsiyem bu tarz siteleri arayıp bulmanızdır. Bugün markalara inovasyon vb. konularda danışmanlık veren, fikir üreten Ar-Ge şirketlerinde baktığınızda ısrarla blog yazılarını ve yazarlarına etki edin tavsiyesinde bulundukları görülmektedir. Yani bu iş artık bir pazarlama taktiğidir.

İnternetten tavsiye ile teknoji ürünü almadan önce dikkat edilecek hususlar nelerdir?

1-) Öncelikle size öneri yada tavsiyede bulunan sitenin diğer yazılarını ve geçmişini araştırın.
2-) Ürün ile ilgili birkaç farklı siteyi ziyaret ederek değişik görüşler alın.
3-) Tavsiye yazılarının altında kullanıcı yorumu yapılmışsa mutlaka inceleyin.
4-) Mümkün olduğunca ticari kaygılardan uzak sitelerin önerilerine kulak verin çünkü büyük teknoloji siteleri mutlaka sponsorlu yazılar yazdıklarından yanılgıya düşebilirsiniz.
5-) Forum sitelerinden öneri almaktan vazgeçin. Çünkü oralarda sizin gibi insanların oluşturdukları mecralar ve herkesin üye olabildiğini unutmayın, yani satın aldığınız cihazı size belki de yoldan geçen biri önermiş olabilir.

Suya sabuna dokunmadan, günümüz dünyasında deneme yanılma yöntemiyle değilde, başkalarının deneyimlerinden yararlanma noktasında dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik. Umarım faydalı olmuştur. Bu konuyla ilgili eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bölümüne bırakınız.

Bir cevap yazın