BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

BIOS giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederek sistemin açılmasını sağlar.Anakartın birçok özelliğini kullanmamıza olanak sağlayan yazılım kısmıdır.Sistem ve donanımlarımız arasında bağlantı kurar.BIOS’u format atarken de kullanırız. Çünkü bilgisayarımızın harddisk mi yoksa farklı bir kaynaktan mı başlatılacağı da BIOS’tan belirlenir.

BIOS’UN GÖREVLERİ NELERDİR?

• Ekran kartı,ram gibi bazı donanımların açılışta test edilmesini sağlar.
• Başlangıç sürücüsünü belirlemeyi sağlar.(Format sırasında belirlediğimiz gibi.)
• Kullanmak istemediğimiz donanımları kapatmamızı sağlar.
• Bilgisayar açıldığında ‘Num Lock’ açık mı yoksa kapalı mı olacağını bile buradan belirleyebiliriz.

BIOS SETUP NASIL AÇILIR?

Genellikle “F2“,”F10”,”DEL” tuşları kullanılarak açılır. Bu menü ile anarkattaki istediğimiz değişiklikleri gerçekleştirebiliriz. Menüdeki ayarları değiştimek için klavyedeki “+” ve “-” tuşları kullanılır. Ayarları yaptıktan sonra da çıkış (Exit) kısmında ayarlar kaydedilerek çıkış yapılır.

BIOS BİLGİLERİ HANGİ BELLEKTE TUTAR?

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor), BIOS çipinde bulunan, başlatma bilgilerini içeren ve çok düşük güç tüketimi yapan bir bellektir. Bilgisayarı başlatırken BIOS, tarih, saat v.b. gibi bilgileri bu bellekten alır. Gücünü de BIOS pili olarak adlandırdığımız pilden karşılar.

FORMAT İÇİN YAPILAN BIOS AYARI

BIOS Features Setup kısmına girilir.Boot Sequence, işletim sisteminin hangi sürücüden başlatılacağının karar verildiği sekmedir. Bu sekmeden seçim yapılarak birinci sıraya format dosyalarının bulunduğu kaynak,ikinci sıraya ise sistemi yükleyeceğimiz disk seçilir ve ayarlar kaydedilir.

3 Yorum
Bir cevap yazın