Bilgisayarların Tarihi Gelişimi

Bilgisayar öncelikle ilk zamanlarda abaküs olarak tanımlanan bir işlemci ve hesap aracıdır. Bilgisayarın geçmişi 2000 yıl öncesine dayanmaktadır.İlk olarak 1642 yılında Blaise Pascal tarafından hesap makinesi icat edilmiştir. Fakat sadece basit toplama çıkarma işlemi yapılabiliyordu. 1671 yılında Gottfreid Wilhelm Von Leibniz tarafından daha gelişmişi yapılmıştır. Bu hesap makinesi dört işlem yapabiliyordu. Ama yine de Blaise ve Gottfreid tarafından tasarlanan hesap makineleri yaygın kullanım alanları bulamamışlardır.

Ticari anlamda kullanılan ilk hesap makinesini 1820 yılında Charles Xavier Thomas yapmıştır. Sonrasında 1823 yılında ise buharla çalışan otomatik hesap makinesi icat edilmiştir (Charles Babbage). Hesap makinelerinin çağ atlayıp büyük ilerleme kaydetmesi sonucunda 1890 yılında Hermann Hollerith delikli kart sistemiyle veri girişi yapabilen bilgisayarı icat etmiştir.
1937 yılında Howard Hathaway Aiken büyük ilerleme kaydederek bilgisayarın yarı elektronik devrelerle çalışmasını sağlamıştır. Mark 1 adındaki bilgisayar trigonometri ve logaritma hesaplamalarını yapabiliyor ve yavaş da olsa uzun işlemleri çözebiliyordu.

Bilgisayarın tarihi 4 kuşakta incelenir

1. Kuşak (1950-1958): Lambalı teknolojiye dayanan Eniac benzeri çok büyük aygıtlar.
2. Kuşak (1958-1964): Transistör kullanan bilgisayarlar.
3. Kuşak (1965-1971): Transistör yerine tüm devre kullanan bilgisayarlar. Bu dönemde bilgisayarları kendi aralarında iletişim de kurabiliyorlar.
4. Kuşak (1972-günümüz): Günümüz bilgisayarları.

ilk bilgisayar hangisi

İlk bilgisayar ENIAC

2. Dünya Savaşı sırasında ordunun daha hızlı çalışan bilgisayarlara ihtiyaç duyması nedeniyle bilgisayar tarihinde devrim yaratan ENIAC yapılmıştır (1945). En büyük özelliği elektron tüpleri ve ram bellek kullanmasıydı. ENIAC bir ev kadar yer kaplıyordu ve saatte yaklaşık 180 kW enerji harcıyordu. Daha sonra DEVAC denen bilgisayar ve ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar olan UNIVAC yapılmıştır (1952).

Bugün bilgisayar teknolojisinde mikroçipler kullanılmaktadır. Bilgisayarlar çeşitli yazılımlar sayesinde birçok alanda kullanılabilirler. İnternet yaygınlaştığından beri de bilgisayarın önemi daha da artmıştır. PC adında kişisel bilgisayar olarak tanımlanan bilgisayarlar 1980li yıllardan sonra evlere girmeye başlamıştır. Bilgisayarlar insanların görevlerini üstlenmiştir, sosyal hayatta insanlara birçok alanda kolaylık sağlamıştır. Bilgileri kaydetmeye, depolamaya yarar. Günümüzde cebe sığacak kadar küçük boyuttakileri mevcuttur. Artık nerdeyse her evde vardır ve fiyatları da giderek düşmektedir.

Bir cevap yazın