Bilgisayarların Çalışma Mantığı

Bilgisayara verileri giriş bölümleri aracılığıyla gireriz. Bilgisayara nakledilen veriler Merkezi İşlem Biriminde yontularak biz kullanıcılara fayda sağlayacak hale gelir. Giriş bölümleri sayesinde bilgisayara aktardığımız verileri ekran üzerinden inceleyebilir, yazıcı yardımıyla kağıda dökebiliriz.

 

BİLGİSAYARIN ÇALIŞMASI İÇİN 3 TEMEL PRENSİP 

Verinin, giriş bölümleri aracılığıyla bilgisayara aktarılması,

Verinin, merkezi işlem birimi sayesinde faydalanmaya hazır hale gelmesi,

Verinin, çıkış bölümleri aracılığıyla kullanıcıya aktarılması.

GİRİŞ VE ÇIKIŞ BİRİMLERİ

Giriş Birimleri: Bilgisayara veri aktarmamıza yardımcı olan bilgisayarın bir nevi dış organlarıdır. Örnek olarak; klavye Mouse mikrofon gibi parçaları söyleyebiliriz.

Çıkış Birimleri: Bilgisayardan kullanıcıya veri aktarımını sağlar . Örnek olarak; yazıcı ve ekranı gösterebiliriz.

Çağımız insanının neredeyse temel gereksinimi haline gelen bilgisayarlar, yalnızca sayısal bilgileri işleyebilir. Televizyon gibi birçok elektronik cihaz sinyal ile çalışma sağlarken bilgisayarlar yalnızca 0 ve 1 verilerini kullanabilen ikili tabandaki verileri işler.

Sayısal veri (dijital veri), girişteki verinin saklanma veya aktarılma şeklinin değiştirilmesiyle elde edilir. Sayısal veri ile analog veri arasındaki en büyük fark, analog verinin sürekli olan bir ölçekte, sayısal verinin ise rakamlarla sınırlı olan, sürekli olmayan bir ölçekte var olmasıdır.

BİT VE BYTE

0 ve 1 değerleri bilgisayar için en ufak bilgi ölçütüdür. Bu bilgi bölümüne binary digit kısaca bit denir. Öte yandan en çok tercih edilen bilgi büyüklük ölçüsü, 8 bit bir diğer ifade ile bytedır. Bu kelime bilgisayar evreni için o kadar vazgeçilmez olmuştur ki bilgisayarlarda bulunan tüm dosya ölçüleri, RAM ve harddisklerin ölçüleri hep bu kelime ile ifade edilir

Bir cevap yazın