Bilgisayarınızı Belirlediğiniz Saatte Otomatik Kapanmaya Nasıl Ayarlarsınız?

Bilgisayarlar birçok işlemi yapmamızı sağlayan, üstün teknolojik özelliklere sahip elektronik cihazlardır. Bilgisayarda gerçekleştirdiğimiz bazı işlemler uzun sürelerde tamamlanır. Örneğin, mimari tasarım görselleştirmesi, piyasadaki yaygın adıyla “render” kimi zaman saatler alan bir süreçtir. Gün boyunca modelleme yapıp gece görselleştirmeye başladığınızda tahminen dört saat boyunca bu işlemin devam edeceğini biliyorsanız, bilgisayar başında beklemenize gerek olmadan veya dört saat sonra uyanıp bilgisayarınızı kapatmaya ihtiyaç duymadan onun kendi kendine kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bir başka örnek, internetten indirmeye başladığınız bir dosyanın tamamlanmasına iki saat varsa yine benzer şekilde bilgisayarınızı iki saat sonraya programlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı belirlediğiniz saatte otomatik kapanmaya nasıl ayarlarsınız?

Birkaç Adımla Mümkün

Herhangi bir ilave yazılım kullanmadan, işletim sisteminin kendi özelliğinden yararlanarak bilgisayarınızı belirli saate programlayarak o saatte kapatabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızın gereksiz yere çalışarak elektrik tüketmesinin de önüne geçmiş olursunuz. Bunun için aşağıda anlatılan birkaç basit adımı yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Bilgisayarınız Kendiliğinden Kapansın

İlk başta klavyenizden “Başlat” tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan arama çubuğuna “Görev Zamanlayıcı” yazmanız gerekmektedir. Arama sonuçlarında göreceğiniz “Görev Zamanlayıcı” hizmetini açarak istediğiniz sonuca bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Pencerenin sağ bölümünde bulunan “Eylemler” menüsünden “Görev Oluştur”a tıklayın. Burada “Ad” kısmına “Bilgisayarın Otomatik Kapanması” yazın. Daha sonra mevcut pencerenin üst sekmesindeki “Tetikleyiciler” butonuna tıklayın. Alt bölümdeki “Yeni”ye bastığınızda “Yeni Tetikleyici” penceresiyle karşılaşacaksınız. Burada zaman ve tekrarlama ile ayarlamaları yapabilirsiniz. Daha sonra “Tamam” diyerek bu pencereyi kapatın. “Tetikleyiciler”in hemen yanındaki “Eylemler” butonuna tıklayın. “Yeni”ye basın ve “Yeni Eylem” penceresini açın. Bu pencerede “Program/Komut Dosyası” kısmına “shutdown” yazın. Üst sekmedeki “Koşullar” ve “Ayarlar” bölümlerinden tercihinize bağlı düzenlemeleri yapıp işlemi bitirebilirsiniz.

Bir cevap yazın