Bilgisayarın Sessiz Çalışması Nasıl Sağlanır?

Bilgisayarımızın sesimi arttı, daha fazla ses yaparak mı çalışmaya başladı, bilgisayarın içinden çeşitli homurtu seslerimi gelmeye başladı işte bütün bunların başlıca ve en önemli sebeplerinden bir tanesi fan sesleridir. Bir diğer sebep ise ssd harddisk kullanmıyorsak eğer ve harddiskimiz de eskidiyse harddiskten de ses gelebilir.

Bilgisayar kasamızın içi zamanla tozla dolar ve sonucunda da bilgisayarımız çok daha fazla ısınmaya başlar bu ısınmanın önüne geçmek için ise bilgisayarımıza takılı olan fanlar daha hızlı çalışmaya başlar ve daha fazla ses yaparlar. Tabi eğer diyorsanız ki ben bilgisayar kasamın içini sürekli temizliyorum temiz tutuyorum o zaman fanlarınız çok eskidi demektir. Fanlarınızı en kısa sürede değiştirmeniz gerekir. Hard disk olarak SSD hard disk tercih edilirse sessiz günler sizleri bekliyor demektir.

Bilgisayar fan sesi nasıl kısılır?

Bilgisayar kasasının içini nasıl temizlemek gerekir? Tabi ki piyasada bunun için satılan bilgisayar kasasının içini temizlemek için kullanılan elektrikli hava üfleme körüklerini kullanabilirsiniz. Dikkat edilecek şey şudur ki bilgisayar kasasının içini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmamamız gerekir. Eğer bilgisayar kasasının içini temizlemek için hava üfleme körüğü yerine elektrik süpürgesi kullanırsak kasanın içinde bulunan elektronik parçalara zarar verebiliriz. Hatta bazı hassas parçalarıda çekerek bilgisayarımızın bozulmasına sebep olabiliriz. Bu ve bu gibi sebeplerden dolayı öncelikle bilgisayarımızın kasasının içini elektrikli hava üfleme körüğüyle tozlardan temizlememiz gerekir.

Tozlardan temizlenen kasada ısınma olayı büyük oranda azalacak fanlarımız ve bilgisayarımız daha sağlıklı çalışır hale gelecektir. Tabi eski fanlarımızı da değiştirirsek ve de SSD harddisk kullanacak olursak çok daha sessiz ve sağlıklı bir bilgisayarımız olacaktır.

Bilgisayar temizlik işini ne kadar sıklıkla yapmamız gerekir? Nasıl ki her gün elimizi yüzümüzü yıkıyor terleyince duş alıyorsak illaki bilgisayar kasasından ses gelmesini beklememek gerekir. En geç ayda bir bilgisayar kasasının içi elektrikli hava üfleme körüğüyle temizlenmelidir

Bir cevap yazın