Windows 10

Bilgisayarımın Seri Numarasını Nasıl Bulabilirim?

Bildiğiniz gibi hepimizin evinde, iş yerinde, hatta cebinde bilgisayarlarımız mevcut. Özellikle eski zamanlarda satın aldığımız bilgisayarların model numaraları ve seri numaralarını bulmak konusunda çok zorlanıyoruz. Satın alınan bilgisayarların genellikle kutuların ve ambalajları üzerinde yazan bu tarz bilgiler bu kutuların atılması durumunda çözülmesi zor bir sorun haline gelebiliyor. Ve diyelim ki bize bu bilgiler bir şekilde lazım oldu ancak bu bilgilere nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Bilgisayarın model ve seri numarası nasıl öğrenilir?

Öncelikle bu tarz işlemler için üçüncü parti yazılımlar size yardımcı olabilir. Bu yazılımlara en iyi örneklerden biri AIDA64 programı olacaktır. Ancak bu tarz basit bir işlem için bilgisayarınıza ekstra bir yazılım kurmanıza gerek yok. Sadece birkaç dakika içerisinde yazacağınız komutlar ile bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Başlat > Programlar > Donatılar > Komut İstemi adımlarını takip ederek yada arama kutusuna “cmd” yazarak açacağınız panele aşağıdaki kodları yazabilirsiniz.

Bilgisayarın Modelini Öğrenmek İçin

Kod:

wmic csproduct get name

Bilgisayarın Seri Numarasını Öğrenmek İçin

Kod:

wmic bios get serialnumber

Yukarıda yazan kodları kullanarak bilgisayarınıza ait bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. Eğer Cmd içerisinde bu komutu çalıştırdığınızda karşınıza anlamlı bir seri numarası çıkmıyorsa bilgisayar üreticinizi suçlayabilirsiniz. Seri numarası bilgisayarınızın üreticisi tarafından BIOS veya UEFI’e sağlıklı şekilde işlenmesi gereken bir sayıdır. Malesef PC üreticileri çoğu zamanı burayı sağlıklı şekilde doldurmazlar. Böyle durumlarda gerçek seri no yerine “OEM tarafından doldurulacak” yada “0” şeklinde bir veri girişi yaparlar.

Ayrıca bilgisayarınızı kendiniz topladıysanız yada toplama bir bilgisayar satın aldığınızda da pc’nin bir seri numarası olmamaktadır. Böyle bir durumda motherboard(anakart) yada diğer bileşenlerin seri numaralarını araştırmanız yerinde olacaktır.

BIOS üzerinden Seri No Öğrenme

Bilgisayar sahipleri ayrıca BIOS üzerinden de seri numarasını ulaşabilirler. Bunun için bilgisayarınızı ilk açtığınız anda kısayol tuşu yardımıyla BIOS menüsüne ulaşırsınız. Bu kısayol genellikle F1, F12 yada farklı bir tuş olabilir.

BIOS içerisinde genellikle Main yada System sekmesinde seri numarasına dair veriler yazılmaktadır.

PC Seri Numarasını Bulabileceğiniz Diğer Yerler?

Eğer yukarıdaki yöntemlerin herhangi biriyle seri no’sunu bulamadıysanız bakmanız gereken diğer yerler;

  • Eğer söz konusu PC bir dizüstü laptop bilgisayar ise notebook’un hemen altında yada pilinizin altında bulunuyor olabilir,
  • Eğer bir bilgisayar kasasından söz ediyorsak kasanın herhangi bir yerine yapıştırılmış çıkartmalarda seri numarası bulunabilir,
  • Bilgisayarınızın ürün kutusunu saklamış durumdaysanız kutunun üzerinde olabilir,
  • Son olarak bilgisayarı satın aldığınız yerden verilen fatura üzerinde yada internet sipariş sitesinde olma ihtimali bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen seri noyu bulamıyorsanız Bilgisayarınızın üreticisi olan firma ile müşteri hizmetleri üzerinden iletişime geçip telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

5 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top