Bilgisayarımın Ip Adresini Nasıl Öğrenirim?

Gün geçmiyor ki insan oğlunun merak etme duygusu bitmek bilsin. Eskiden sadece bilgisayar nasıl açılıp kapanır bilsem yeter diyen tayfa şimdilerde; bilgisayarımın Ip adresini nasıl öğrenirim diye sormaya başladı. Hal böyle olunca da bilen insanların bilmeyenlere yol göstermesi adettendir diyerek yola koyulduk. Her neyse konuyu çok fazla uzatmadan işimize bakarsak, sanırım önce Ip adresi nedir ona bir göz atalım.

Ip adresi neyi ifade eder?

IP adresi (İngilizce ismiyle Internet Protocol Address), internete veya diğer herhangi bir bilgisayar ağına bağlı elektronik cihazların, ağ bağlantıları üzerinden birbirlerine veri göndermek ve almak için kullandıkları yol adresidir. İnternet’e bağlanan her cihaza bir IP adresi tanımlanır, diğer cihazlar bu bilgisayara yada cihaza atanan adres üzerinden ulaşırlar.

Ip adresi nasıl öğrenilir?

Bunun için internet üzerinde fazlaca site ve yöntem mevcuttur. Ancak siz en kısa yoldan şurada bulunan site üzerinden adresinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Püf noktası

Bizim gibi ev kedileri pardon ev insanlarının kullandığı cihazlara atanan Ip adresleri dinamik modda çalışır yani internet hizmeti aldığınız modemin her açılış kapanışında Ip adresinizde otomatik olarak değişir. Anca ben Statik Ip kullanmak istiyorum derseniz Türk Telekom’a 12 Tl gibi bir fark ödeyerek ömür boyu aynı Ip adresini kullanabilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın