Ana sayfa Rehber Bilgisayarım Kaç Çekirdekli?

Bilgisayarım Kaç Çekirdekli?

Yıl olmuş 2016 hala bilgisayar çekirdek muhabbeti yapıyoruz ama gün geçmiyor ki bir ziyaretçimiz daha bize olmadık bir soruyla gelmesin. Elbette ki amacımız kimseyi nefsimizden aşağı görmek değil ancak bilmeyenlerimizde bir hayli fazla. Hal böyle olunca iş başa düşüyor. Hazır yazmaya başlamışken işlemci ve çekirdek olayını en başından alalım. H3 tagini yani büyük başlıkları kullanarak sadece ihtiyacınız olan sorunun cevabını okuyarak siteyi terk edebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

işlemci kaç çekirdekli öğrenme

İşlemci Nedir?

Terimsel manada CPU Merkezi İşlem Birimidir. Halk arasında anlaşılacak bir dille anlatmak gerekirse bilgisayarın beynidir. Klavyede bastığınız herhangi bir tuştan mouse’da yaptığınız en hafif harekete yada tıklamaya kadar bilgisayar üzerinde ne kadar komut varsa hepsi işlemci denilen merkeze uğramak zorundadır.

Çift İşlemci Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Bütün işlemci çekirdekleri, ayrı bir merkezi işlem birimini ifade eder. Örneğin çift çekirdekli işlemci, bünyesinde iki ayrı işlem birimini barındırır. Böylelikle aynı anda birden fazla işlem yapabilirler. Ancak bilinenin aksine birçok yazılım ve program tek bir çekirdeği kullanır ve diğerlerini yedek olarak boşta bekletir. Kısaca çift çekirdek iki kat hız getirir gibi bir algı kesinlikle yanlış olacaktır. Ancak bazı yazılımlar ise çift çekirdek teknolojisinin getirdiği çoklu işlem avantajı kullanmaktadır. Bu yazılımlara örnek olarak Google Chrome ve video edit programları verilebilir.

İşlemcim Kaç Çekirdekli Nasıl Öğrenebilirim?

Bunun için ekstra üçüncü parti bir yazılım kullanmadan sadece klavyenizden Ctrl+Alt+Delete tuşuyla ulaşacağınız Görev Yöneticisinden Performans sekmesini kullanarak anında öğrenebilirsiniz.

Screenshot_70

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here