Windows 10

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Windows 10

Windows 10’da bilgisayardan ses gelmemesi sorunu kronik bir sorun. Eğer Windows 10’a yeni geçiş yaptıysanız ve bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa aşağıdaki çözüm yöntemlerini denemeniz sorununuzu çözecektir. Şimdi hep birlikte bilgisayarda ses yok sorununa ait çözüm yollarını birlikte araştırmaya başlayalım.

Windows 10 ses gelmiyor ne yapmalıyım?

Çözüm 1: Ses sürücüsü driver güncellemesi yapın

Bilgisayarım > sağ klik > Yönet > Aygıt Yöneticisi adımlarını takip ederek ses sürücünüzü bulun. Ardından tekrar sağ klik yapın “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğine tıklıyoruz.

Eğer bilgisayarınız internete bağlı ise bu çok büyük avantaj hemen “Güncel sürücüyü  otomatik olarak ara” seçeneğini seçerek ses donanımınızın driver’ını internet üzerinden bulabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızdan ses çıkmamasının sebebi sürücülerle ilgili ise bu işlem sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

Çözüm 2: Windows Ses hizmetini yeniden başlatın

Eğer ilk adımda size önerdiğimiz çözüm faydalı olmamışsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için “Çalıştır” komutunu açıyoruz. Eğer çalıştır komutunu nereden açacağınızı bilmiyorsanız; bilgisayarınız masaüstündeyken sol alt tarafta bulunan arama merceğine “çalıştır” yazmanız yeterli.

Bu servis hizmetleri listesinde “Windows Ses” hizmetini sağ klik ardından “yeniden başlat” diyoruz. Bu işlemin ardından bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve bilgisayardan ses gelmemesi sorununu büyük oranda çözüyoruz.

Çözüm 3: Ses efektini varsayılan olarak ayarlayın

Eğer yukarıdaki tavsiyeler bilgisayarınızdaki ses sorununu ortadan kaldırmadıysa son tavsiyemize gelelim. Yine Windows 10’da arama kısmına “denetim masası” yazarak giriyoruz. Denetim Masasından “Ses” seçeneğine giriyoruz.

Burada bilgisayarımızda hoparlör olarak kullanılabilecek tüm donanımların listelendiğini görüyoruz. Burada bilgisayardan ses almak için doğru donanımın varsayılan ses aygıtı olarak tanımlandığına dikkat edelim. Eğer farklı bir donanımın varsayılan olarak ayarlanmasını istiyorsanız sağ klik “Varsayılan aygıt olarak ayarla” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 ses sorunlarıyla ilgili yapmanız gereken ayarları kısaca anlatmaya çalıştık. Lütfen kafanıza takılan kısımları yorumlara ekleyin.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top