Windows 10

Bilgisayar Klavyesinde Dolar $ Simgesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyeleri üzerine şöyle bir göz attığınızda irili ufaklı birçok simge ve sembol görürsünüz. Günlük hayatımızda genellikle klavyelerde harf ve rakam grubunu sıklıkla kullanırız. Ancak zaman zaman özel simgelere ihtiyaç duyarız böyle durumlarda -şu işaret nasıl yapılıyordu yaw.. gibisinden yakınma durumu olur. Bizde bu yazımızda bilgisayar klavyesinde dolar $ simgesi işareti nasıl yapılır ona bakacağız.

Özellikle para birimlerinin klavye kısayolları işletim sisteminden işletim sistemine farklılık gösteriyor. Örneğin Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarın klavyesi ile Apple Macbook serisi bilgisayarların klavye kısayolları birbirinden tamamen farklı.

Dolar kuru Türkiye’de zaten almış başını gitmiş insan klavyeden dolar yazarken bile korkuyor ama biz yinede anlatmış olalım.

Windows klavyede dolar işareti nasıl yapılır?

Eğer Microsoft Windows işletim sistemi serisinden herhangi birini kullanıyorsanız bilgisayar klavyenizden dolar işareti yapmak için AltGr + 4 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

AltGr ve 4 tuşlarına basılı tutarak klavyenizden $ dolar simgesini yazmanız son derece kolaydır.

Mac klavyesinde dolar işareti nasıl yapılır?

Apple ürünlerini kullanan tüketiciler için ise dolar işaretini klavyeden yazmak son derece kolay ve Windows’a benzer şekildedir. Macbook klavyesinden dolar simgesi yapmak için;

alt + 4 tuş kombinasyonunu basılı şekilde kullanmanız yeterli olacaktır.

Gördüğünüz gibi ister standart bir PC’den isterseniz de Macbook bilgisayarlardan dolar simgesini yazmak isteyin son derece pratik bir şekilde ekranda yazdırabilirsiniz. Yukarıda belirtilen kısayollar standart Q klavyeler için geçerlidir. Şimdilik bu kadar.

Dolar işaretinin anlamı nedir?

Dolara en eski orijinal kayıt 1770’li yıllarda İngiliz-Amerikan tüccarların İspanyol-Amerikan tüccarlarla yaptığı iş anlaşmalarında rastlanmaktadır.

1800’lü yıllara kadar sembol genel bir kabul görmemiş ancak o yılların ardından dünya genelinde bilinir hale gelmeye başlamıştır. Yine aynı zamanlarda ilk resmi ABD doları basılmış piyasaya sürülmüştür.

Dolar simgesi olarak önceleri Peso’dan gelen P ve S harfleri birlikte kullanılmaktaydı. Ancak tüccarlara bu iki harfi yan yana yazmak zor geldiğinden ikisinin üst üste yazılmasından oluşan $ simgesi ortaya çıktı. Kısacası tamamen üşengeçlik.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top