Ana sayfa Rehber Bilgisayar Klavyesinde Avro İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Klavyesinde Avro İşareti Nasıl Yapılır?

Euro simgesi (€), Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan EURO’yu ifade etmek için kullanılan bir işarettir. (€) Euro simgesinin temeli Yunanca olan Epsilon harfinden kaynaklanmaktadır. Bu gereksiz bilgileri geride bıraktıktan sonra klavyenizden (€) Avro işaretini bir diğer adıyla simgesini nasıl yaparsınız bunu incelemeye başlayalım.

Bilgisayar klavyesinde Avro (€) işareti kısayolu nedir?

Eğer bilgisayarınızla sürekli finansal işlemler yapan biriyseniz Euro simgesinin klavye kısayolunu fellik fellik aramış olabilirsiniz. Ancak bilinenin aksine ister F klavye kullanın ister Q klavye kullanın Euro simgesini tek bir tuşla bilgisayarınızda yazmanız mümkün değildir. Mecburen bir kısayol algoritması kullanmanız gerekiyor.

Microsoft Windows işletim sistemi tabanlı bilgisayarlarınızda Euro (€) sembolünü klavyeden yazmak için “Alt+Ctrl+E” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Yani aynı anda 3 tuşa parmaklarınız basılı kalmalı.

Elbette Windows işletim serisine sahip bilgisayarlarınızda klavyenizden Euro simgesini yazmak için kullanabileceğiniz tek tuş kombinasyonu AltGr + E kısayolu değildir. Aşağıda bulunan tuş kombinasyonlarını kullanarakta Avro simgesini kolayca yazabilirsiniz.

  • AltGr + E
  • Alt + 0128

Bu iki tuş kombinasyonunu kullanarakta Euro işaretini klavyenizden yazabilirsiniz. Şimdide Macbook kullanıcıları için avro işareti kısayolu nedir ona bakalım.

Mac klavye Euro Avro işareti nasıl yapılır?

Mac yada macbook bilgisayar kullanıcıları için macintosh klavyesinde Euro işareti sembolünü yapmak Windows kullanıcılarına oranla çok daha kolaydır.

Eğer Apple serisi bir Mac sahibi iseniz Avro – Euro simgesini klavyenizden yazmak için “⌥ alt option” ve “E” tuşuna aynı anda basmanız yeterli olacaktır.

Macbook klavyesi görselinde de göründüğü gibi Mac sistemlerde Euro simgesini yazmak son derece basittir.

Euro işareti başa mı sona mı yazılır?

Euro simgesinin başa mı sona mı yazılacağı konusunda bir zorlama yoktur, ister başa yazın istersenizde sona yazabilirsiniz. Ancak yurtdışında özellikle Avrupa’da Euro işareti rakamlarla birlikte kullanıldığında rakamdan hemen önce yazılır. Örneğin “€300” gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here