Ana sayfa Windows 10 Bilgisayar Kapanmıyor Çözüm

Bilgisayar Kapanmıyor Çözüm

Zaman zaman yapılan yazılım güncellemeleri, işletim sistemi değişiklikleri ve PC‘ye yeni yüklenen oyun yada programlar neticesinde bilgisayarlarımız kapanamaz hale geliyor. Yalnızca Windows 10‘da değil Windows 7 ve 8 sürümlerinde de bilgisayarın kapanmaması durumları ortaya çıkabiliyor. Şimdi hep birlikte bu sorunun üstesinden gelmeye çalışalım.

Malesef bilgisayarın kapanmamasına sebebiyet veren birden fazla konu olduğu gibi bu sorunun çözümü içinde birden fazla pratik yöntem olabiliyor. Şimdi onlara bakalım.

Bilgisayarım Kapanmıyor Ne Yapmalıyım?

Çözüm 1: 
Özellikle Windows 7 ve 8’den Windows 10 işletim sistemine yükseltme yapan kullanıcıların yaşadığı cihaz kapanmama durumu için en ideal çözüm yöntemi şu şekildedir;

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri adımlarını takip ediyoruz. Sol taraftaki menüden “Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin” kısmına tıklıyoruz. Üstte bulunan “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” onayını verdikten sonra “Kapatma ayarları” başlığı altındaki “Hızlı başlatmayı aç(önerilen)” kısmındaki checkbox işaretini kaldırıyoruz. “Değişiklikleri Kaydet” deyip PC’yi yeniden başlatıyoruz.

Bu sayede sorun ortadan kalkmadıysa okumaya devam edin.

Çözüm 2:
Bilgisayarınızın kapat komutuna kayıtsız kalması, yada kapanıyor gibi yapıp uyku moduna geçmesi kullanmış olduğunuz Ekran Kartı, BIOS, Chipset vb. diğer fiziki aygıtların hali hazırda kurulu olan işletim sisteminize uygun olmamasından dolayıda kaynaklanabilmektedir.

BIOS Güncellemek için;

Arama kısmına “CMD” yazarak Komut İstemini çalıştırıyoruz. Buraya “wmic bios get smbiosbiosversion” yazıp Enter yapıyoruz. Alt satırda bize bilgisayarımızda mevcutta geçerli olan BIOS sürümünü gösteriyor olacaktır. Bu sayıyı not ediyoruz.

Google’da kısa bir arama yapıp bilgisayarımızın üretici tarafından yayınlanmış yeni bir BIOS versiyonu olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Bilgisayarınızın güncel BIOS versiyonlarını üreticilerin web sitelerinden bulabilirsiniz. Lenovo, Asus yada her neyse. Ardından varsa BIOS’u güncelleyip bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

BIOS versiyonumuzun güncel olduğuna kesin kanaat getirdikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Şimdi sırada diğer donanımların sürücülerini güncelleştirmede.

Bilgisayar donanım sürücülerini güncelleştirmek için;

Bilgisayar > Sağ klik > Yönet > Aygıt Yöneticisi adımlarını takip ederek açılan pencerede özellikle “Görüntü Bağdaştırıcıları” ve “İşlemciler” kısımlarında Sağ Klik > Sürücüyü Güncelleştir > Güncel Sürücü yazılımını otomatik olarak ara diyoruz.

Bu işlemler için bilgisayarınızın internete bağlı olması gerektiğini unutmayın. Çünkü güncel donanım driver’larını internetten arayıp bulacak. Tüm güncelleme işlemleri bittikten sonra yeniden bilgisayarı restart ediyoruz.

Çözüm 3: 

Son olarak bir kez daha CMD’yi çalıştırıyoruz. Ancak bu kez Yönetici Olarak çalıştırmamız gerekiyor. Açılan satıra SFC/SCANNOW yazıp Enter diyoruz. Bu işlem yaklaşık 1 dakika kadar sürebiliyor. İşlem bittiğinde PC yeniden başlatılmalı.

Sorun giderilmemiş olursa CMD yi bir kez daha yönetici olarak çalıştırıyoruz. Ve altta bulunan ifadeleri sırasıyla ayrı ayrı yazıp çalıştırıyoruz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Eğer bilgisayarınız hala kapanmıyorsa mevcut Kullanıcı hesabımız yerine yeni bir Kullanıcı oturumu açıp tekrar deniyoruz. Bu sayede Pc kapanmıyor problemi büyük oranda çözülmüş olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here