Bilgisayar Alırken Bilinmesi Gereken 8 Madde

Doların 3 Lira olduğu ve teknoloji ürünlerinin tamamen ithal olduğu Türkiye ortamında, bilgisayar almak her yiğidin harcı değil artık. Ancak hepimiz insanız ve çağın gerekleri sonucunda bu cihazlara ihtiyaç duyuyoruz. Lanet olsun ki ülkemizde bu cihazları üretecek yerli diyebileceğimiz kapasitede firmalarda yok. Hal böyle olunca elin oğlu neyi ne fiyattan verirse o fiyattan almak zorundayız. Madem çok para vereceğiz hiç değilse ihtiyaçlarımıza yönelik etkili bir tercih yapalım ki paramız çöpe gitmesin.

Bilgisayar Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

1. Öncelikle bilgisayar satın alma işlemi tamamen ihtiyaca göre belirlenmelidir. Mesela diyelim, oyun için düşünüyorsanız, işlemci ve RAM’e dikkat etmeniz gerekir, eğer standart bir kullanıcı iseniz standart bir bilgisayar alarak aşırı masrafdan kurtulabilirsiniz.
2. Bilgisayarın için en önemli özellik, bilgisayarın olmazsa olmazı işlemcidir. Şu an sektördeki en iyi işlemciler Intel’e firmasına ait. Oyun ve grafik işlemleri için, Intel Core i7 ve 2.2 ghz üstü tercih etmelisiniz. Standart ofis ve ev tipi kullanım için Intel Core i5 ve 1.8 ghz frekanslı işlemci sizi mutlu etmeye yetecek.

3. RAM’e de kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bu tarih itibariyle arttık 4 gb ve üstünü Ram kaçınılmaz ama 8 gb orta segment için en iyisidir. Unutmayalım ki, RAM belleğinin yüksek olması programlarınızın akıcı hale gelmesini sağlayacaktır.

4. Grafik işlemci tercihi. Eğer oyun ve yüksek hassas grafik efektler kullanıyorsanız, grafik işlemci performansınız iyi olmak zorunda. Intel ve NVIDIA sektördeki iyi grafik işlemci markaları ama NVIDIA bir adım önde. Standart kullanıcılar 1 Gb, oyuncu ve grafik vs. ile uğraşan arkadaşlar 2 gb ve üstü ekran kartı tercihlerinde bulunmalılar.

5. Depolama alanı için esasında çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Çünkü her halükarda taşınabilir Harddisk almak zorunda kalıyoruz.

6. Alacağınız bilgisayarın üretildiği tarihe dikkat edin. Günün teknolojisine uygun bir cihaz size sorunsuz hizmet edecektir.

7. Bilgisayar satın alma konusu kesinlikle anlık bir konu değildir. Aldım bitti işi hiç değildir. Almadan önce detaylı araştırma gerektirir. İnternetten, forumlardan vs. araştırarak bir noktaya gelip o şekilde satın alma yaparsanız, uzun yıllar bilgisayarınızı sorunsuz kullanırsınız.

8. Masaüstü mü Dizüstü mü tercih etmeliyiz diye sorarsanız; eğer oyun oynayacaksanız kesinlikle masaüstü öneririm.

Bir cevap yazın