Windows 10

Bilgisayar Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarların diğer bilgisayar kullanıcıları tarafından fark edilmesi anlamında oturum isimleri son derecede önemli bir unsur olarak görülebilmektedir. Bilgisayarların kolaylıkla fark edilmesi anlamında da etkili bir isim yeterli olmaktadır. Bilgisayar adı değiştirme zaman zaman tüm bilgisayar kullanıcılarının isteyebileceği bir konu. Çünkü bilgisayar üreticileri sattıkları bilgisayarlara rastgele saçma sapan isim verebiliyorlar. Böyle durumlarda bilgisayarımızın tam adını değiştirmek isteriz.

Bilgisayarlara verilecek olan isimlerde özel karakter kullanılmamaya özen gösterilmesi gerekiyor. Yani Recep İvedik gibi klavyedeki bütün tuşlara basarak isimlendirme yapılamaz. Sadece sayılardan ibaret olması mümkün olmayan bilgisayar isimlerinin özenli olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor.  İdeal bir bilgisayar ismi tamamı büyük harflerden oluşan ve Türkçe karakter kullanılmayan isimlerdir.

Örnek bir bilgisayar ismi: MUSTAFAGURBUZ

Bilgisayarınıza isim verirken kullanamayacağınız ve kullanmamanız gereken karakterler bulunuyor;
` ~ ! @ # $ % ^ & * ( ) = + _ [ ] { } \ | ; : . ‘ ” , < > / ?

Windows 10’da Bilgisayar Adı Değiştirme

Windows 10 işletim sisteminde kullanılan bilgisayarlarda 5 etapta gerçekleştirilecek olan işlemler kısa bir süre içerisinde tamamlanabilecektir. Bilgisayar adı değiştirme amacına dayalı bu işlemleri sırasıyla gerçekleştirme durumunda da farklı bir oturum adına sahip olunması söz konusu olabilecektir. Bilgisayarın yeni adını görebilecek ve herhangi bir ağa bağlanarak diğer kişisel bilgisayar kullanıcılarının da fark edebilmesini sağlayabileceksiniz.

İlk olarak sol alt tarafta bulunan arama kısmına “Ayarlar” yazarak ilk çıkan sonuca giriyoruz. Sistem > Hakkında > Bilgisayarı Yeniden Adlandır adımlarını takip ederek ilgili butona tıklıyoruz. Buraya istediğimiz bilgisayar adını giriyoruz. Sonraki deyip çıktıktan sonra PC’yi yeniden başlatıyoruz.

Windows 10 işletim sisteminde PC ismi değiştirmek çok kolay. Şimdi diğer işletim sistemlerinde bilgisayar adı nasıl değiştirilir buna bir göz atalım.

Windows 7’de Bilgisayar İsmini Değiştirmek

Her ne kadar Windows 7 artık eski bir işletim sistemi gibi görünse de hala kullanıcıları mevcut. Eğer bir Win 7 kullanıcısı iseniz ve bilgisayar tam adını değiştirmek istiyorsanız yol haritanız şu şekilde olmalı.

Masaüstünde bulunan Bilgisayar simgesine sağ tık Özellikler diyoruz. Sol sütunda bulunan Gelişmiş Sistem Ayarları kısmına geliyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan Bilgisayar Adı > Değiştir adımlarını takip ediyoruz. Buradaki bilgisayar adı kısmına dilediğimiz pc ismini yazıyoruz. Ve son olarak cihazımızı yeniden başlatıyoruz. Artık ismi değişti.

MAC: Bilgisayarın Adını Değiştirme

Klasik bir Mac tabanlı PC’nin adını değiştirmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

Ekranın sol üst kısmında bulunan  simgesine tıklayıp Sistem Tercihleri > Kullanıcılar ve Gruplar adımlarını takip ediyoruz. Açılan penceredenin sol alt kısmında bulunan “kilit” simgesine tıklayarak Yönetici hesabı olduğumuzu doğruluyoruz.

Ardından smini değiştirmek istediğimiz kullanıcının isminin üzerine gelip sağ tuş “Gelişmiş Ayarlar” diyoruz. Burada bulunan “Hesap İsmi” ve “Tam İsim” kısımlarına Mac’e vermek istediğimiz isimleri giriyoruz. Hepsi bu kadar.

Bilgisayar adı nasıl değiştirilir sorusuyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Konuyla ilgili detaylı anlatımı sayfanın en üstünde bulunan video rehberden takip edebilirsiniz. Umarım başarılı olmuştur. Şefere.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top