Avea Yedek Rehber Yedekleme ve Geri Yükleme

Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz ve bu telefonların başına sürekli bir şeyler geliyor. Format atmak zorunda kalıyoruz, garantiye yolluyoruz yada durduk yerde bir şekilde rehberimiz siliniyor. Yada başınıza hiçbir şey gelmedi ama ileri görüşlü bir insansınız ve rehberinideki numaraları yedeklemek istiyorsunuz. Bu yazımızda Avea operatörünü kullanan akıllı telefon kullanıcıları için rehberde bulunan numaralar nasıl yedeklenir ve nasıl geri yüklenir buna bakacağız.

Android ve İOS kullanıcıları için geçerli olan Avea Yedek uygulaması ile bu işlem çok kolay olacak.

avea yedek uygulaması nasıl kullanılır

1-) Öncelikle mağazamızdan “Avea Yedek” uygulamasını cep telefonumuza indiriyoruz.

 avea yedek nasıl kullanılır

2-) Uygulama açıldıktan sonra “Yedekle” seçeneğine dokunarak rehberin yedeklenmesini bekliyoruz.

cep telefonu rehberi nasıl yedeklenir

3-) Yedekleme işlemi bittikten sonra aynı yerde bulunan “Gönder” seçeneğini kullanarak oluşturmuş olduğumuz yedeği seçeceğimiz bir alana gönderiyoruz. Burada benim tercihim Dropbox yada OneDrive gibi bir bulut sistemini kullanmanızdır.

avea yedek rehber yedekleme işlemi

 4-) Buluta yüklemiş olduğunuz dosya artık kullanıma hazır, oluşturduğunuz yedek rehberi geri yüklemek istediğinizde bulutta bulunan dosyayı telefonunuza indirip çalıştırdığınızda rehberinizdeki bütün numaralar geri gelmiş olacaktır.

Türk Telekom abonesi olup rehber yedekleme konusunda sıkıntı yaşayanlar burayı inceleyebilirler.

11 Yorum
 • merhaba ben iphonumda kurulu avea yedek uygulamasına yedekleme yaptım ve mailime gönderdim. şuan samsung s 3 kullanıyorum mailden indirdim fakat bilgiler rehberime gelmedi. sanırım bu telefona da “avea yedek” indirip ordan aktarmam gerekiyor fakat Avea’nın ismi değip Türk telekom olduğu için için artık öyle bir uygulama bulunmuyor. ne yapmalıyım?

  • Merhabalar,
   bahsedilen uygulamanın ismi “Türk Telekom Bulut” olarak değişti ve bir takım yenilikler eklendi. Eski yedeğinizi bu uygulamayı kullanarak yükleyebileceğinizi düşünüyorum. Eğer sorun yaşarsanız, müşteri hizmetlerinden teknik destek alabilirsiniz.

 • merhaba telefonum s3 mini yedekleme yapmadan telefonu fabrika ayarlarına çevirdim rehberi almayı unuttum şimdi o silinen rehbere nasıl ulaşırım ? lütfen yardım edin ..

  • Merhaba, uygulama rehberi yedeklediğinizde .vcf uzantılı bir dosya üretir bu dosyayı daha sonra avea abonesi olmasanız dahi kullanabilirsiniz.
   Saygılarımla…

    • Telefonu USB ile PC ye bağlayıp Kies i çalıştırın. Solda kütüphane bölümündeki Rehber sekmesine tıklayıp “Kişi Dosyasını Aç” a tıklatarak Rehber dosyanızı tıklarsanız problemi halletmiş olursunuz.

Bir cevap yazın