Kısa Mesajla Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Bir araç almaya karar verenler için herzaman sıfır bir araca sahip olmak mümkün olmuyor. Sıfır araçların fiyatları son derece yüksek olduğundan ötürü araç sahibi olmak isteyenler ikinci el araçlara yöneliyorlar. İkinci el alışverişin riskleri de büyük olduğundan ötürü bir takım sorgulamaları yapmak çok önemlidir. Sorgulama konusunda getirilmiş olan bu kolaylıklar sayesinde, araca ait 2003 yılı sonrası tüm bilgilere ulaşılabilir. Bu anlamda, uygulama, 2003 yılından daha yaşlı araçlar için kullanışlı değildir.

Araç Hasar Kaydı Kontrolünün Önemi

Bir araç satın almaya karar veren herkes, ikinci el bir araca yöneleceklerse, belli sorgulamaları yapmalıdır. İkinci el araçların geçmişlerinde kaza olup olmadığı, değişen bir parçalarının olup olmadığı ve ödenmemiş cezalarının bulunup bulunmaması son derece önemlidir. Ödenecek tutarın sözkonusu aracın hakkı olup olmadığı da böylelikle anlaşılabilir. Araçların plaka bilgilerini vererek, hasar kayıtlarını sorgulamak artık çok kolaydır. Online olarak internet üzerinden sorgulama yapılabildiği gibi, cep telefonu ile kısa mesaj yoluyla da sorgulama yapmak mümkündür.

Kısa Mesaj İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Satın almak istenen aracın hasar kaydını sorgulamak için cep telefonundan kısa mesaj oluşturma kısmına girilir. Bilgileri sorgulanmak istenen aracın plakasının tamamı birleşik bir halde metin yazılan kısma yazılır. Ardından 5664 numarasına kısa mesaj olarak gönderilir. Tüm cep telefonu operatörlerinden aynı numara ile uygulanabilen sorgulamanın ücreti 6-TL’dir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, sorgulamada ulaşılabilecek olan bilgilerin 2003 yılı sonrasındaki bilgiler olduğudur. 2003 yılından önceki döneme ait bilgiler sorgulamada çıkmayacaktır. Araçlarda yapılan 1 kerelik cam değişimleri de yine sorgulamanın cevabında yer almayacaktır. Kısa mesaj ile yapılabilen çeşitli sorgulamalar sayesinde aldatıcı alışverişlerden zarar görme ihtimali ortadan kalkacaktır. Ayrıca internetten hasar kaydı sorgulama gibi geyiklere kanmamanız  gerekiyor zira halihazırda böyle bir hizmet mevcut değil. Tabi birde ücretsiz araç hasar kaydı sorgulama yalanına kanan vatandaşlarımızda olabiliyor böyle bir durumda söz konusu değil malesef.

Bir cevap yazın