Antivirüs Programı Kullanmadan Güvenlikli İnternet Yaşamı

Merhaba arkadaşlar . Şimdi size yıllardır uyguladığım ve benim için felsefe haline gelmiş güvenlik anlayışını paylaşacağım… Yeni yeni araştırmaların sonuçları kullandığım uygulama ve yöntemlerin aslında  halen geçerli olduğunu belirtmek isterim..

Temel felsefelerden yola çıkarak bilgisayarımızı tüm kötülük ve kötücüllerden korumanın yöntemini öğrenmiş olacaksınız.

Bilgisayarımızın dış dünyadan gelen Trojan – Mallware – Virüslü(bozuk dosyalı) korunmak ve dosyalarımızı güvenlik altına almak için…  birtakım önlemler alırız…

Sırasıyla Gidersek ; Mallware – Flashdan gelen Auto-exe-bat dosyaları- Açılan Reklam uygulamaları-Komout uygulama dosyaları–

Öncelikle bilgisayara indirmeyi düşündüğümüz dosyanın hangi uzantılı olduğuna dikkat etmeliyiz. Örnek veriyorum müzik dosyası indirmeyi hedeflemişken inen dosyanın .EXE dosyası inmesi takdirde sizin kendi kafanızda Uyarılar gelmeye başlamalıdır. Kaynağını bilmediğiniz dosyaların indirmeyiniz

İstediğiniz ve  programlar için bilindik sitelerden özellikle FreeWare bazı alanda başarılı olan programları kullanınız.(CClenear /Temizlik – BurnAware/CDYAZMA – LightShot/Ekran Görüntüsü alma … vs)

Bizim kullanım deneyimimizi çok etkileyen durumlardan bir tanesi programları yüklerken yanında yayılan ve adeta pc mizi reklam yuvası yapan Reklam/Mallware uygulamalarıdır.. ;

Bunları engellemenin en önemli yöntemlerinden bir tanesi ;

  • Uygulamaları yüklerken ‘‘NEXT NEXT NEXT ” yaparken her adımda  ne yaptığımıza iyi bakmalı programın yanında verilen küçük reklam içeren anasayfa değiştiren gereksiz saçma yazılımların önüne geçmelisiniz..
  • Yinede eskaza girmişse bunları UNİNSTALL yaparak yeni baştan kaldırmalı ve gerekli regedit ayarlarından temizlenmelidir.
  • Ayrıca Aşağıya paylaşacağım tüm programları indiriniz ve bilgisayarınızda mümkünse olsun ücret ödemeden bilgisayar güvenliği sağlayabilirsiniz..

Yinede düzelmediysede ; En sevdiğim programlardan MALWAREBYTES adlı yazılımı kurarak tarama yapmalısınız.

  • MalWareBytes

Bu yazılım ile bilgisayarınıza yerleşmiş tarayıcınızın anasayfasını değiştiren yazılımları kaldırmak eklentileri devredışı bırakan bilgisayarınızda olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

  • Admuncher

Adlı yazılımla sitelerde sağda solda çıkan küçük resimleri ve gereksiz veri trafiği sağlayan diğer zımbırtıları engelleyecek daha hızlı bir web deneyimi olacaktır.

  • Usb Security disk

Bağladığını Flash belleğinizde takar takmaz autoRun virüsleri varsa buna  engel olabilecek küçük programcıkdır.

Microsoft Security Essantials ( Microsoft Defender )

Gelelim Dananın kuyruğunu koptuğu yere ;  Bu Windows ile birlikte gelen ve gerçekten birçok işe yarayan Yüzde95 başarıya sahip bir programdır..

Bilgisayarınıza Antivirüs programı kullanmadan ondan daha işlevli ve ücretsiz Güvenli koruma elde etmek için  bunları uygulayınız. İnternet hızınızda artta ve kendinizi daha da güvenli hissedeceksiniz. Gereksiz yere sisteminizi kastıran herşeye uyarı veren uygulama  ve oyun konforuzu üst noktalara taşıyacaktır.

Bir cevap yazın