Anti Aliasing Nedir ?

Aliasing, sayısal resimlerin kenarlarında oluşan çentikli (testeremsi) ve kare kare görünme gibi etkileri tanımlamak için kullanılır. Grafik alanında ise ekranda gösterilen resmin kenarlarının merdiven gibi görünen köşeli kenarlara sahip olmasını tanımlar. Ancak keskinliği yumuşatma hesapları önemli miktarda grafik işlemci gücü gerektirdiğinden bu özelliğin etkinleştirilmesi kare hızında ciddi düşüşlere neden olabilir.

Anti-Aliasing Nedir ?

Keskinliği yumuşatma başarımı özellikle grafik belleklerinin başarımıyla doğru orantılıdır bu yüzden yüksek bellek başarımı olan güçlü kartlar keskinliği yumuşatma hesaplamalarından düşük bütçe kartlarına göre çok daha az etkilenirler. Keskinliği yumuşatma farklı seviyelerde uygulanabilir. Örneğin, 4x keskinliği yumuşatma (anti-aliasing) 2x keskinliği yumuşatmaya göre daha kaliteli resimler sunar ancak tabi ki daha fazla başarım gerektirir. 2x, yatay ve dikey çözünürlüğü iki katına çıkarırken 4x dört katına çıkarır.

anti-aliasing nasıl kapatılır

Anti-Aliasing Artıları Eksileri

Anti Aliasing oyunlarda çok FPS yer . Mesela Anti Aliasing bir oyunda kapalıyken 40 FPS alıyorsanız Anti Aliasing’i açtığınız an FPS düşer . Oyunlardaki performansı aşırı derece düşürür . Sistemi güçlü olanlara Anti Aliasing açmalarını öneririm . Sistemi düşük bir seviyede olanlara da Anti Aliasing kapatmalarını öneririm .

Anti-Aliasing Ayarlarını Devre Dışı Bırakma

Teorik olarak oyun içi Anti-Aliasing ayarlarının pek işe yaradığı söylenemez. GPU’nuzun kontrol paneline girip, uygulamaların kendi ayarlarını yok saymanız gerekiyor. Maalesef bu da geçerli bir çözüm değil. Zira çok az sayıda oyun yok saymayı kabul ediyor.

Bir cevap yazın