Ana Sayfa Rehber Ansi Lümen Nedir?

Ansi Lümen Nedir?

Paylaş

Ülkemizde genellikle projeksiyon cihazı satın almak isteyen her adem oğlunun kafasını karıştıran “bu da nedir?” dediği terimdir. Teknoloji marketlerinde ki kullanımlarının aksine Ansi Lümen ayrı yazılmalıdır. Esasında Amerikan Standartlar Enstitüsünün var ettiği bir kavramdır. 2000 ansi lümen yada 2600 ansi lümen gibi kavramları mutlaka duymuşşunuzdur. Kısaca tanımlamak gerekirse cihazın, dış ortamdaki aydınlığa karşı ışığının ne kadar güçlü olduğunu ifade eder. Aydınlatma şiddeti diye de tanımlanabilir.

Ansi Lümen kavramının Türkçesi

Projeksiyon cihazınızı ne kadar aydınlık ortamda kullanacaksanız o kadar yüksek ansi Lümen değeri olan bir cihaz seçmelisiniz. Duruma göre aydınlık bir kafe ortamında yada sürekli güneş alan bir sınıf yada oda da kullanmanız gerektiğinde düşük ansi lümen başınıza iş açabilir. Elbette ki yüksek ansi lümen değerine sahip projeksiyon cihazlarının fiyatları da yüksek olur.

Püf Noktası

Standart diye tabir ettiğimiz yani orta büyüklükte bir odada ve koyu renkli perdelerle örtülmüş pencereleri olan bir ortamda 2000-3000 ansi lümen değerlerinde rahatlıkla mükemmele yakın sonuçlar alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here