Haberler

ANKA-I: MIT’e Teslim Edildi

Geçtiğimiz günlerde 2 yeni Silahlı Anka İnsansız Hava Aracı setinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tesliminin yapıldığı haberini Savunma Sanayii Müsteşarlığı paylaşmıştı. Bugün ise Sinyal İstihbaratında kullanılacak olan Anka-I İHA’nın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’na teslim edildiği bilgisi verildi. ANKA-I’dan kaç adet üretildiği ve MİT’e kaç adet teslim edildiği belirsiz ancak söz konusu hava araçlarının özellikle Suriye’de devam eden operasyonlarda kullanılacağı söyleniyor.

ANKA-I Ne İşe Yarar?

Anka-I’nın Anka-S ve diğer versiyonlardan gövde ve uçuş özellikleri açısından ekstra bir farkı yok. Asıl fark görev alanında ortaya çıkıyor bahse konu insansız hava araçları (uav) literatürde “SIGINT UAV” yani Sinyal İstihbaratı sağlayan İnsansız Hava Araçları olarak geçiyor. Anka-I türü insanız hava araçları “Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleriyle (ELINT ve COMINT) ” uçuş yapıyor.

Özellikle uçuş yaptığı bölgede ulaşabildiği tüm frekanslarda sinyal izlemesi yapıyor izlediği sinyalleri kategorize edip anlamlı hale getirebiliyor. Kısacası görev bölgesinde terörist yada düşman olarak nitelendirilen unsurların iletişimlerini ve haberleşmelerini anlık olarak takip edebiliyor. Bu tarz işlemleri ülkemizde Mit’e bağlı Sinyal İstihbaratı Başkanlığı takip etmekte.

Sinyal İstihbaratı Nedir?

Sinyal İstihbaratı yada Sigint (Signals Intelligence), sinyallerin arasına girerek bilgi almayı ifade eder. SIGINT hem kominikasyon tabanlı (Communications Intelligence – Comint) hem de kominikasyon tabanlı olmayan (Electronic Intelligence – Elint) sinyalleri kapsamaktadır. Yön bulma (Direction Finding – DF), alınan sinyalden yön bilgisinin elde edildiği kısımdır ve Sigint sistemleri ve metodolojileri için kilit bir rol oynamaktadır.

Türkiye’de Sinyal İstihbaratı Ne Durumda?

Sinyal İstihbarat Başkanlığı, eski adıyla Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nın 2012 yılında MİT’e devri yapılmış kurulmuş olan ve sinyal istihbaratı (SIGINT) yapan yetkili birimdir.

Türkiye‘nin en yüksek kapasiteli istihbarat ve dinleme üssü olarak bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı (GESKOM), 1 Ocak 2012’de “GES Komutanlığı’nın Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’na Devrine Ait Protokol” ile MİTGES Başkanlığı olarak MİT Müsteşarlığına bağlanmış oldu. Daha sonra ismi 15 Mayıs 2012 tarihi itibariyle “Sinyal İstihbarat Başkanlığı” (SİB) olarak değiştirildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top