Android’e Market Harici Uygulama Yükleme Nasıl Yapılır?

Cihazınıza market harici indirmek istediğiniz dosya türüne “APK” denir. Bu dosyaları internette bulabilirsiniz. Kullanıcısı çok olduğu için İnternet’te rahatça birden çok site bulabilirsiniz. Bu tür dosyaların paylaşıldığı forumlarda siz de konu açabilir aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Örneğin bir oyun indirmek istiyorsunuz. O oyunun ismini yazıp yanına “APK” dosyası indir yazarsanız karşınıza çıkacaktır. Bu dosyayı indirirken boyutuna kesinlikle bakın ve indirin. Dosya indikten sonra dosyayı çalıştırdığınızda bir yükleme sekmesi karşınıza çıkacaktır. Oyun yüklendikten sonra giriş yapabilirsiniz. İndirdiğiniz uygulama çalışmadığı takdirde indirdiğiniz sitede uygulamayı paylaşan kişiye özel mesaj göndererek veya konunun altına yorum yaparak ulaşabilirsiniz.

Bu İndirme Yöntemi Ne Kadar Güvenli?

Uygulamaların güvenilirliği konusunda tamamen güvenli denilememekte. Çünkü internette inanılmaz derecede dolandırıcı mevcut ve sizin indireceğiniz yani en çok tıklanan ve aranan uygulamaların sahtesini bir konu olarak açıp indirilmesini sağlayacaktır. Bu dosya içerisinde cihazınıza zarar verebilecek bir yazılım bulunuyorsa bu sizin için bir tehlikedir. Cihazınıza erişimi sağlayıp, özel bilgilerinize erişebilirler.

Eğer uygulamayı marketten indirmeyi seçmiyorsanız, son olarak marketten bir virüs programı yüklemeniz gerekmektedir. İndirmeyi yaptığınız sitelere veya forumlara güvenmeniz gerekmektedir. Bu güveni sağlamak adına en çok kullanılan ve ismini en çok duyduğunuz sitelerden dosya indirimini gerçekleştirebilirsiniz.

Android Cihazlara Uygulama İndirmek

Günümüzde yaygın olan akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemine sahip olanı “Android” cihazlardır. Bu cihazlara üretimiyle birlikte bir uygulama indirme mağazası verilmiştir. Bu mağazaya kaydınızı yapıp, giriş bilgilerinizle girip ücretsiz uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu mağazada ücretli uygulamalarda yer almaktadır. Bu uygulamaları indirmek için market hesabınıza bir ödeme gerçekleştirmek zorundasınız. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra bakiye hesabınıza geçecektir ve dilediğiniz uygulamayı indirmeye hazırsınız.

Editör Notu:

Her ne kadar telefonunuza dışarıdan uygulama yüklemek önerilen bir işlem olmasada eğer bu işlemi yapmakta kararlı iseniz, buradan Android zararlı uygulamalar listesine mutlaka göz atın.

Bir cevap yazın