Ana sayfa Android Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bunları Yapın

Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bunları Yapın

Akıllı telefonlar her ne kadar üst düzey özelliklere sahip olsa da kullanan kişilerinde en iyi verimi alabilmesi için yapması gerekenler var. Akıllı telefonların sizlere sundukları donanım, yazılım ve yaratıcı özellikleri doğru kullanmak da önemli bir etkendir. Kameralar ise Android cihazların en önemli özelliğidir. Peki Android telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmek için neler yapılabilir?

Android Telefon ile Daha İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir? 

Kullanmakta olduğunuz Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz ile daha iyi fotoğraflar elde etmek istiyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Flaş Kullanmayın

Flaş kullanmak her zaman doğru bir hareket değil. Akıllı telefonlarda yer almakta olan flaş sistemleri sadece belirli alan ve anlar için hazırlanmıştır. Işığın zaten yeterli olduğu bölgelerde flaş ile çekim yapmak fotoğraf kalitesini düşürecektir. İnternet üzerinde hangi ışıkta flaş kullanıp kullanılmayacağı konusundaki bilgilere göz atarak nerelerde kullanmanız veya kullanmamanız gerektiğini detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

  • Dijital Yakınlaştırma Yapmayın

Andorid işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların %90’ı mercek hareketi ile yakınlaştırma özelliğine sahip değil. Bu yüzden hemen hemen herkes dijital yakınlaştırma yapmayı tercih ediyor. Ancak bu işlem görüntü kalitesini düşürmektedir. 0 verim alacağınız fotoğrafları dijital yakınlaştırma yaptığınızda %50’ye kadar görüntü kalitesi düşmektedir. Eğer çekeceğiniz fotoğraftaki nesne uzakta ise dijital yakınlaştırma yapmak yerine siz yakınlaşmalısınız.

  • HDR Fotoğraflar Çekin

Andorid işletim sistemi ile hazırlanan son cihazların hepsinde HDR fotoğraflar ile daha kaliteli fotoğraflar yakalamak mümkün. HDR fotoğrafların en büyük özelliği ışığı en iyi ve en doğru şekilde otomatik olarak ayarlamasıdır. Özellikle fotoğraflarınızı çektikten sonra özelliklerine bakıp o ışık için hangi değerlerine kullanıldığına göz atarak sonraki fotoğrafları o şekilde hazırlayabilirsiniz.

  • Filtre ve Efekt Kullanımı Yapın

Android işletim sistemi ile hazırlanan cihazlarda gerek ön kamera kullanır iken, gerekse de arka kamera kullanır iken filtre kullanmaktan kaçınmayın. Bu filtreler fotoğraflarınızda ki ışık dengesizliğini kurtarmanıza yardımcı olur. Fotoğraflarınız için gerek Android’in içerisindeki filtre sistemlerinden faydalanabilir, isterseniz harici uygulamalar kullanarak filtre yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here