Android Telefon Hafıza Kartını Görmüyorsa Neler Yapılır?

Android işletim sistemi açık kodlu bir sistem olduğu için bazen garip sorunlar kullanıcı karşısına çıkabilmektedir. Telefonların kendi hafıza kapasiteleri genel olarak günümüzde gelişse de çoğu kullanıcı tarafından hafıza kartları bir diğer adıyla sd kartlar kullanılmaktadır.

Android Telefon Hafıza Kartını Görmüyor

İnsanın ihtiyacı olduğu anda fotoğraflarına, belgelerine, dosyalarına ulaşamaması her zaman çok büyük bir sorun olmuştur. İçinde birçok veri barındıran bir hafıza kartının yedeği yok iken bozulması her zaman can sıkmıştır. Bu yüzden ilk olarak hafıza kartları hala çalışırken yedek alınması önerilmektedir. Hafıza kartını okumama sorunları çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Sd kart üzerindeki manyetik bölümdeki sorunlar, Telefonun içerisindeki kartı okuyan bölümdeki sorunlar ve Yazılım problemleri hafıza kartının okunmasını engellemektedir.

Android Telefon Hafıza Kartını Görmesi İçin Ne Yapılır?

İlk olarak kart bilgisayarda kart okuyucuya takılır ve bilgisayar kartı okur ise kart içindeki veriler yedeklenir ardından kart biçimlendirilerek tekrar telefonda çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Biçimlendirme işlemi bilgisayar ortamında yapıldığı gibi telefon ile de yapılabilmektedir. Kart şifreli olduğunda ve okunamadığın da kart yukarıdaki şekilde kolaylıkla biçimlendirilebilir.

Sorun bazen yazılım kaynaklı olmaktadır böyle durumlarda Es dosya yöneticisi adlı uygulama ile sorun çözülebilmektedir. Çözüm için uygulama ayarlarından root üzerinden /system/etc kısmına gelinir ve vold.fstab dosyası aratılarak bulunduktan sonra text editör ile açılır. ‘’dev_mount sdcard /mnt/sdcard 34 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host ‘’ satırı bulunduktan sonra hboot versiyonu 1,25 ise 34 yazan kısmı 33 ile versiyon 1,28 ise 33 yazan kısmı 34 ile değiştirmek gerekir.

Bu işlemlere rağmen sorun çözülmediyse hafıza kartı başka telefonda denenir çalışırsa telefonunuzun kart okuyucu kısmı bozulmuştur ve en yakın servise gidilmesi önerilmektedir. Telefonda başka hafıza kartı denenerek de hafıza kart yuvasının durumu görülebilir.

Bir cevap yazın