Android Galeride Resim, Müzik ve Videolar Görünmüyor?

Günümüz insanlarının bütün anıları artık dijital mecralarda. Bu anıları kişiselleştirdiğimiz ilk nokta ise cep telefonlarımızla çektiğimiz resim ve videolardan oluşmakta. Ancak bizim için manevi değeri çok yüksek olan bu tarz datalar zaman zaman elektronik cihazların gazabına uğrayarak veri kaybı yaşamamız sonucu elimizden kayıp gidebiliyor. Son dönemde Android kullanıcılarının sıkça şikayet ettiği galeride gözükmeyen multimedya nesnelerin kurtarılması konusu da son derece elzem veri kaybı sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Sony Xperia marka cep telefonlarında yaşanan bu sorun Android tabanlı bir çok akıllı cep telefonunda da görülebiliyor. Cep telefonlarının bilgisayara bağlanması durumunda gözüken bu veriler telefon üzerinden galeri açıldığında ise görüntülenememekte. Peki bu fotoğraf ve videoları kurtarmanın bir yolu var mı? Hazırsanız başlayalım.

Galeride resim gözükmeme sorunu nasıl çözülür?

Resim, video ve müzik dosyaları gibi multimedyaların Android galerisinde kullanıcılar tarafından görüntülenememesinin sebebi .nomedia uzantılı dosyalardır. Nomedia dosyaları medya tarayıcılarının resim ve videoları işleyerek galeride görüntülenmesini engeller. Kullanıcılar kendileri .nomedia uzantılı dosya üretmeseler de dolaylı olarak cihazlarına yükledikleri herhangi bir uygulama tarafından otomatik olarak oluşturulabilirler.

Eğer sizin de galeriniz boş görünüyorsa; cep telefonunuzda bulunan .nomedia uzantılı dosyaları silmeniz gerekiyor. Ancak bu dosyaları silmenize rağmen telefonu yeniden başlattığınızda tekrar oluşabilmektedir. Bu yüzden ilk olarak nomedia dosyalarını telefonunuzdan silin ve akıllı telefonunuzda kurulu olan bir media player uygulaması var ise bunu da sisteminizden kaldırdığınızdan emin olun. Yaptığınız bu işlem sonunda galeri verilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın