AMD Radeon RX 480 Ekran Kartı İncelemesi

AMD’nin yeni ekran kartı AMD Radeon RX 480 üstün performansa sahip olduğu bilinmektedir. Radeon RX 480’nin performansı Full HD ve 2K görüntülerde kendini belli ediyor. Uygun fiyatlı ve yüksek performanslı bu ekran kartını alarak bilgisayar başında oynadığınız oyunlardan ayrı bir keyif alacaksınız. AMD’nin en büyük rakibi Nvidia’nın üretmiş olduğu ekran kartlarının yüksek fiyatlarından dolayı bilgisayar başında oyun oynamayı sevenlerin Radeon RX 480’i tercih ettiğini biliyoruz. AMD Radeon RX 480 fiyatına göre Full HD ve 2K ekran çözünürlüğünde çok başarılı olduğunu görünmektedir.

AMD Radeon RX 480’nin Fiyatı

Günümüzde kullanılan ekran kartlarının büyük bir çoğunluğunun 1000 TL’nin altında satışa sunulduğu görülmektedir. Radeon RX 480 bunun farkına varmış olmalı ki kartın fiyatını 1000 TL civarında tutmuşlar. Alt tarafta bulunan görselde Radeon RX 480’nin piyasada bulunan diğer ekran kartları ile performans karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

Radeon RX özellikleri

Radeon RX 480’in belleği 8 GB’dir. Ayrıca kartta 2304 Steam Processors kullanıldığı görünüyor. 256 bit belleğe sahip kartın 1120 ile 1266 mhz hızları arasında çalıştığını görüyoruz. Kartın ortalama güç tüketimi ise 150 watt civarında. Radeon RX in üzerindeki fanın yeterli soğutmayı yapıp yapmadığı tartışıma konusu olmuş. Kartın çalışma esnasında 80 ile 85 dereceleri çıktığını bilmeniz gerekiyor. Radeon RX in bekleme sırasındaki sıcaklığı ise 30 ile 35 derece arasında görünüyor.

Bekleme sırasında kartın üzerindeki fanın çıkardığı ses 37Dba, kullanım esnasında çıkardığı ses ise 42Dba ya kadar yükseldiği görülmekte. Oyun oynama esnasında kartın çıkaracağı sesi göz önüne almak gerekir. AMD bir sonraki ekran kartı tercihlerinde soğutma ile ilgili sorunu ortadan kaldıracaktır. Radeon RX 480’in yüksek sıcaklıklara ulaşmasına rağmen Ful HD ve 2K oyun performansları kullanıcıları memnun edecektir. Ancak yüksek sıcaklıklara ulaşmanın yanında getirdiği fan sesi için aynı şeyi söylemek pek mümkün görünmüyor.

Bir cevap yazın