Ana sayfa Rehber AliExpress.Com Güvenilir Mi?

AliExpress.Com Güvenilir Mi?

Son zamanların en moda alışveriş sitelerinden biri Aliexpress.Com. Hatta öyle ki Türkiye’de herkesin dilinde “Aliexpress“. “Bilmem hangi ürünü şu fiyattan aldım on günde geldi” tarzında cümleleri sıkça duymaya başladık. Hal böyle olunca bu sitenin güvenilirliğiyle ilgili bir çok soru gelmeye başladı. Bizde bu güzelim siteyi küçük bir incelemeye aldık, işin iç yüzünde nelerin döndüğünü anlamaya çalıştık. Ayrıca en güvenilir yabancı alışveriş sitelerini buradan öğrenebilirsiniz.

aliexpress alış veriş ücretsiz kargo vergi öder miyim

Aliexpress.Com’un Çalışma Prensibi-Mantığı

Çalışma prensibi bizim bildiğimiz sahibinden.com‘un birebir aynısı aslında. Dünya genelinden hatta ağırlıkla uzak doğu’dan bir çok satıcının bu site üzerinde sanal pazarları bir başka değişle sanal dükkanları bulunmakta. Siz satın aldığınız ürünü doğrudan bir şahıstan almış oluyorsunuz. N11.com‘da benzer bir örnek olarak verilebilir. Siz siparişinizi verip kredi kartıyla ödemenizi yaptıktan sonra kargoyu beklemeye başlıyorsunuz. Eğer gönderilen üründen memnun kalmazsanız ve iade etmek isterseniz paranızı satıcının hesabına göndermeden geri döndürme şansınız var. Bu açıdan site güvenilir bir mecra denilebilir.

Aliexpress.Com’dan yapılan alışverişlerde vergi öder miyim?

100 dolara kadar olan siparişleriniz de gümrükten vergi ödemeden kurtulmanız mümkün. Ancak daha sonra yasal bir sorumluluğun altına girmek istemiyorsanız alışveriş yaptığınız satıcının linkini mutlaka kaydedin ki elinizde delil bulunsun. Zaman zaman gümrük memuru arkadaşların kuruma davet ettikleri alıcılarda mevcut bu işte ancak sordukları şey ürüne gerçekten ne kadar ödediniz. Bunu ispatlayabilirseniz hiçbir problem yok.

Aliexpress.Com’un dezavantajları-riskleri nelerdir?

1-) Bir defa her ürün için Türkiye’ye ücretsiz kargo bulunmayabiliyor.

2-) Ucuza aldığınızı sandığınız bir ürün sahte çıkabiliyor; bu yüzden alıcı yorumlarını ve satıcıya ait puanları iyi takip etmelisiniz.

3-) Bir satıcıda 100 dolar olan ürün başka bir satıcıda 70 dolar olabiliyor, bu yüzden iyi araştırmalısınız.

4-) Ücretsiz kargo tercihinde Türkiye için yalnızca Ptt kargo seçeneği mevcut olduğundan zaman zaman ürününüzün size ulaşması 10 günü geçebiliyor.

5-) Zaman zaman kargo takip numarası paylaşmayan satıcılar sizi strese sokabiliyor.

Ayrıca:

İnternet üzerinden alışveriş yapmak konusunda tereddütleriniz varsa burayı incelemelisiniz.

4 YORUMLAR

  1. Bence aliexpress.almak pek matikli görün müyor oradan alacahina hepsiburada.no11.gittigidiyor gibi siteler daha iyi gerci gitigidiyordan 4.büyük kargo aldim kargocular cok sorun cikartti üyelihimi iptal edim hepsiburada.com u deniyorum şimdilik bi puroblem yok.ama aliexpress ten ben almam cünkü pek olumlu yorum görmedim yinede tavsiyem hepsiburadan.com.gittıgidiyor.no11.olur

    • Bazı ürünler Aliexpressden alınabilecekken bazı ürünler Türkiyeden alınması daha iyi olacaktır.. Burada tamamen kişisel tercihler önce çıkıyor..

  2. Bu aliekaperess hiç güvenli değil kranpon şiparişi verdim ödemede yaptım No hala gelecek iki ay oldu gelmedi para haram olsun

    • Türkiyede Krampon kalmadı yurtdışından mı sipariş veriyorsunuz. Hadi ayak numarası olmadı.. uğraş bakalım uğraş.. Giyim malzemelerini mümkün olduğu kadar tercih etmeyiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here