Alexa’da Yükselmenin Sırları

Dünya üzerinde bizim gibi Webmaster’ım diye geçinen tayfanın dilinden düşürmediği bir site vardır. Adı Alexa. Genel olarak internet sitelerinin hitlerini belirleyen ve buna göre bir sıralama yaparak internet sitelerinin reyting ölçeri gibi düşünebileceğiniz Amerikan sitesidir. Siteleri sıralamaya sokarak birbiriyle yarıştırır. Sizde sitem Alexa’da bilmem kaçıncı sırada diye hava atarsınız sağda solda. Alex’a veritabanına ayrıca aylık ücret ödeyerek siteniz hakkında daha detaylı trafik bilgilerini takip edebilirsiniz. Ayrıca sitenin tarihçesini de buradan öğrenebilirsiniz.

alexa sıralaması ne işe yarar

Alexa Sıralaması Neyi İfade Eder?

Temelde iki farklı sıralama vardır ilki Global sıralamanız, bu sitenizin Dünya’da bulunan tüm siteler içersin de kaçıncı sırada olduğunu ifade eder. İkincisi ise Ülke sıralaması, bu da sitenizin yayın yaptığı dilin ait olduğu ülkede kaçıncı sırada olduğunu ifade etmeye yarar.

Alexa Verileri Nasıl Toplar?

İstatistiklerin tamamı Alexa Toolbar’ını kullanan gönüllü kullanıcıların bilgisayarlarından gelen verilerden derlenir. Yani mevcut gördüğünüz site sıralamalarına Toolbar kullanmayan ziyaretçiler dahil değildir.

Alexa Sıralamamı Nasıl Yükseltebilirim?

Alexa’da en hızlı şekilde nasıl yükselirim diye soracak olursanız, sitenize sürekli özgün ve ilgi çekici içerikler eklemeli ve güncel tutmalısınız. Ancak global manada ilk on bine girmek biraz hayal gibi çünkü domain yaşı çok fazla olan sitelerle rekabet olmak hiçte kolay değil.

Bir cevap yazın