Alan Adı Alırken Bilinmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi her internet sitesinin bir ağ adresi vardır. Bu adres genellikle rakamlardan oluştuğundan kullanıcıların aklında kalması ve siteye daha rahat ulaşabilmeleri için domain denilen alan adı isimlerine dönüştürülür. Yani her internet sitesi açmak isteyen bir domain ismini satın almak zorundadır. Domain, alan adı demektir.

Öncelikle domain seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

1.Almak istediğimiz domainin tespiti önemlidir.
2.Mümkün olduğunca kısa olması idealdir.
3.Com uzantılı olması daha iyidir çünkü insanların hafızasında “com” uzantısı daha iyi yer eder.
4.Domainimizin anlaşılır olması gerekir, kısaltmak iyi bir seçenek değildir.
5.Seçtiğimiz kelimelerin sitemizin içeriğini yansıtması önemlidir.

Alan adı yada domain nereden alınır?

Domain satan birçok site vardır, alacağımız domainin özelliğine göre bağdaşmış sitelerden almalıyız. Genellikle bu alımlar senelik yapılır. Her yıl için ödeme gittikçe artar. Domain bitiminde alımın yinelenmesi gerekir.
Türkçe Domain Alımı: Türkiye¬’de Türkçe domain alımı ODTÜ bünyesinde ki http//www.nic.tr/ vermektedir. Türkçe domain derken Türkçe karakterli domainler değil son uzantısı com.tr, net.tr, org.tr şeklinde tr eklentili uzantılı domainler kastedilmektedir.
ODTÜ çok katı kurallar koymuştur domainler için. Örneğin herhangi bir com.tr uzantılı domain alınacaksa şirket unvanında alınmak istenen ibarenin olmasını istemektedir.
Yani ODTÜ alınmak istenen domain adının resmi şirket unvanında olmasını istemektedir.
Özel Domain Uzantıları: Yeni çıkan tv gibi domainleri özel şirketler yapar.
Genel Domainler: “.com”, .”net”., .”org”, “.info” gibi uzantıları pazarlayan Türkiye’de ve dünyada birçok şirket vardır.
Register.com dan da domain satın alabiliriz. Ama pahalıdır ve hukuki açıdan açıkları vardır. (örneğin register.com sitesinden aldığınız bir domainin sahibi değil kullanıcısı olmak durumundasınız. Hemde 3 kat daha fazla para ödeyerek) bu yüzden tavsiye edilmiyor.

Domain Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şirketlerden domain alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.
Bu şirketler domain alınırken bir kullanıcı hesabı oluşturmanızı isterler. Her zaman hatırlayacağınız ve şifresini unutmayacağınız bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu kullanıcı hesabı için vereceğiniz email’in doğru bir e-mail olması ve sürekli sizin yönetiminizde olması şarttır. Ayrıca domaini alırken bu domainin hangi serverdan yayın yapacağının ve bu servera ait DNS ayarının bilinmesi şarttır.

Özetlemek gerekirse bir domainin yönetimi için unutulmaması gereken bilgiler:

1-Domainin alındığı yerde tanımlananan şifre ve kullanıcı ismi
2- Bu kullanıcı hesabı için tanımlanan mail hesabı ve şifresi
3- DNS ayarı

-Domain yönetimi için yukarıda belirtilen kullanıcı ve şifreleri kaybederseniz domainin yayın yaptığı serverın değişmesi durumunda gerekli ayarları yapamayız.
-Ya da domainin süresi bittiğinde tekrar ödeme yapıp domain üzerindeki mülkiyetin devam etmesi için gerekli ödemeyi yapamayız.
– Her iki durumda da domaininizin internet yayını duracaktır.
– Ayrıca internet dünyasında revaçta olan ve popüler olmuş sitelerin domainlerini kapmak gibi bir eğilim vardır.
– Domaininizi kaybederseniz daha sonra size mali açıdan zarar vererek bir başkasından almanızı sağlayabilir.

Bir cevap yazın