Ana sayfa Rehber Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

Akıllı Telefon Satın Alma Rehberi

İnsanların satın alırken zorlandıkları iki temel teknoloji ürünü var bunlardan bir tanesi bilgisayar diğeri ise cep telefonu. Her ne kadar yakında bu ikisi aynı cihaza girecek olsada, günümüzde halen ayrı ayrı satın alındıklarından bizde bu konuda size yardımcı olmak adına bu yazımızda cep telefonu almadan önce dikkat etmeniz gereken hususları ve fark yaratan püf noktaları anlatmak istedik.

Başlamadan önce en temel nokta şudur ki; kullanmayacağınız teknolojiye asla para vermeyin Moda için telefon almayın Milli Servet.. Hazırsanız başlayalım.

Lumia930GalaxyS5iPhone5s

İlk önce teknik özelliklerden bahsediyor olacağım. Bu teknik özellikleri bir sıralayalım isterseniz;

1. İşlemci
2. Ram
3. Ekran Kartı

Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim ;

1-) İŞLEMCİ

Arkadaşlar bu işlemci dediğimiz şey adından da anlaşıldığı gibi telefonun yönetildiği yer diyebiliriz. Telefon üzerinde yaptığınız her türlü işlem buradan geçer.
Bizim telefon alırken işlemci adına dikkat etmemiz gerekenler ise; Telefonun teknik bilgilerinde hani GHz yazar 2.5-2.7 gibi.. Bu sayı yüksek olmalı.(2.5-2.7 mükemmel bir kalite sunar).. Diğer dikkat etmemiz gereken husus ise bir çekirdek mevzusu vardır ya, işte o çekirdek sayısı çok olmalı. 4 Çekirdek gayet iyidir, yeterlidir.

cep telefonu satın alma rehberi

2-) RAM

Ram’i ise geçici hafızamıza benzetebiliriz.. RAM’i teknik olarak yorumlayacak olursak telefondaki verileri geçici olarak hafızaya alıyor ve telefonun bu şekilde hızlıca çalışmasını sağlıyor.

cep telefonu alırken dikkat edilecekler

3-) EKRAN

Ekran özelliklerine göre grafikler değişir. Ekran yani görüntü, telefonun grafiklerinde de fark yaratan en önemli unsurdur. Cep telefonu ekranlarında sürekli duyacağınız terimlerden biri. AMOLED. Peki nedir bu?

AMOLED  daha gerçekçi siyah renkler sunuyor ve ekran çoğunlukla siyah olduğunda daha az enerji tüketiyor.Ama piyasada şu aralar TFT/LCD den amoled lere dönüş var.. İps ekranlarda lcd teknolojisi gibidir.Farkı her açıdan daha net çözünürlükte Yansıma yapmadan görüntü sunabilmesidir.Lakin dezavantajları kısa zamanda ÖLÜ PİKSEL olayı görülebiliyor…

android mi ios mu

Gelelim diğer parametrelere..

a. Kamera
b. Sensörler
c. Hafıza

a.) KAMERA

Arkadaşlar iyi fotoğraf çekebilmek istiyorsak en basitinden arka kameramız 8 megapiksel ve üstü olmalı.. Ön kamera ise 2 megapiksel yeterli olacaktır.
Tabi iyi görüntü için megapikselden fazlasına ihtiyacımız var bizim yani Çözünürlük = BASKI BOYUTUDUR. KALİTE DEĞİLDİR.

Siz 30 megapikselle çeksenizde kaliteli merceği-Sensörü olmayan  bir cihaz ile o görüntü berbat gözükür.Ayrıca telefonun kendi ekranı ile çıkan görüntü ile bilgisayara aktarıldıktan sonraki elbet farklı olacaktır.Bu yüzden firmaların aldatmalarını maruz kalmamak için önceden internette çekilmiş resimleri karşılaştıran siteleri göz gezindirmek faydalı olacaktır. Alırken kamerasını test etmeyi unutmayın.

Ama Megapiksel bence çok şey ifade etmemektedir.!!!!!

Çalışma Biçimi ;

1. KAMERA LENSİ ( Sony G lens , CARL ZEİSS, Samsung Lens..Fijulens,Nikonlens)

2
KAMERA SENSÖRÜ  – İŞLEMCİ

2.Kamera Sensörü

3.Fotoğraf işleme Yazılım gücü (Gelen ışıkları ve ışık bilgilerini doğru ALGORİTMALAR ile işler resim oluşturur.)

bunların uyum içinde çalışması gereklidir.. Mesela ; Tofaş Şahin e bağlanmış 3.0 motor bağlansada kasası iyi olmadığından (aerodinamik) o motor ona

yaramayacaktır. Yada asıl konuya gelirsek mercek ve sensörler kötü olursa

20MP  olsun gerçek görüntü kalitesini vermeyecektir..

fotograf-makinesi-objektif-sensor-goruntu-islemci-onemi-2
Mercek-Diyafram-Sensör(Elektronik Işık algılayıcı) UYUMU

2005_kasim_00116

Özetle Megapiksel muhabbettine fazla önem vermeyin. En iyi kamera herkes bilir ki Nokia/Microsoftadır Purewiev +ZEİSS mercekleri ile

Bağımsız firmaların açıklamalarına göre  Apple retina ekranına aldanıp iyi resim çekiyor  hissine kapılmayınız.Ayrıca en iyi fotoğrafları fotoğraf makinesi çeker.

image_thumb58
Fotoğraf kalitelerini karşılaştırılması için belli oranda Croplanır LUMİA 930 ayrıntıları belli oluyor

b.) SENSÖRLER

Arkadaşlar teknolojide ram, ekran kartı veya işlemci açısından telefonlar çok fazla gelişti. Firmalar artık bunları pek fazla geliştirmiyor. Samsung s4-s5 mesela.. Teknik açıdan çok fark yok. Tek yaptığı şey sensör koymak ya da sensörünüze bağlı programlar tasarlamak. Burada size şu sensör bu sensör iyidir diyemem.
Ama telefon alırkende “ooo kalp ritmi sensörü” deyipte diğer özelliklerini bilmeden almayın. Önemli olanlar ram, ekran kartı gibi özellikler. Sensör kısmı ise firmaların insanları kandırma yöntemlerinden biri, telefonu cazip hale getirmek amaçlı. Tabikide işimize yarar bu sensörler, ama teknik özelliği iyi olup sensör/program sayısı yüksek olan model telefon almak her zaman iyidir.

samsung galaxy s5 inceleme

c.) HAFIZA

Android telefonlarda hafıza çok sorun değil. 8 GB hafıza yeter aslında gerektiği durumda hafıza kartı takabiliriz. Ama IOS kullanıcılarına hafıza kartı imkanı sunulmuyor. Bu yüzden amacınıza göre hafıza seçin Apple cihaz alırken..Ayrıca dahili hafızası ne kadar yüksek olursa cihazlar o kadar rahat bir alanda rahatça işlemler yapabilir.Yoksa hafıza yeterli değil gibi uyarılar çıkmaya başlar.

Ayrıca arttırabilir hafızalı olanların hafıza kartı seçerken CLASS 10 ( SANDİSK – TOSHİBA KİNGSTON ) gibi markaları seçerek hem hızdan da ödün vermemiş olur.

Neden CLASS 10 ? ?

Malum teknolojiler geliştikçe Megapiksel ve çözünürlük savaşlarında bu kalitenin hakkını verebilecek bir kart takılması gerekir Class Demek hafıza kartının BAND genişliğini ifade eder. Yani veriyi kaydederken ( VİDEO VE RESİM Çekiminde ) daha rahat kayıt imkanı sunar.Telefon kasma Fps Hatası çıkmaz. Özetle dahili hafızası 32gb Ve üstü olsun  veyahut Class ı yüksek en az 16 gb hafıza kartı kullanın.. Standart işler için alacaksanız müzik dinlemek gibi ; Class 6 olanınıda kullanabilirsiniz.

cep telefonu almadan önce

BİR KAÇ İPUCU DAHA

Samsung alıcıları size bir tavsiyem. Telefonun arama menüsüne girin ve *#0*# tuşlayın telefonun tüm donanımlarını kontrol edebilirsiniz.

– Aklınızda İOS mu Android mi? Sorusu varsa şunu belirtmeliyim ki; telefonun teknik özellikleri donanımı ne kadar yüksek olursa olsun eğer işletim sistemiyle stabil çalışmıyorsa telefon pek yakında çöp olacaktır. Şu anda bakın Samsung S4’ler çoktan şişmeye başladı, teknik donanımları çok sağlam ancak Android onlara dar geliyor. O yüzden benim önerim İOS tercihi olacaktır.Eğer ki ios alacak param yok dersenizde Aynı stabiliteye sahip lakin mağazası o kadar geniş olmayan WP 8.1 Destekli Lumia da sizin işinizi görecektir.

– Bütçeniz kısıtlıysa, bence sakın 500tl altındaki telefonları almayın, yerine ikinci elde temiz telefonlar bulmaya çalışın. sahibinden.com ve gittigidiyor.com’un yanısıra etraftaki telefoncular da yardımcı olabilir bunda. 500 lira altında iphone 4, 1000tl altında iphone 4s bulabilirsiniz. telefonunuzu alırken telefonun tüm fonksiyonlarını kullanmaya çalışın. Telefonun öncelikle tüm fonksiyonlarının (tuşların, işlemcisinin vs.) çalıştığına emin olun. Yurt dışından getirilen kilitli, kırılan açılan, bir çok telefon var, sorunsuz olduğuna emin olun. Mutlaka bir kaç defa kapatıp açın biraz kullanın almadan önce.

Söyleyeceklerim bu kadar.

Amiral Gemilerinin Karşılaştırılması ; GTA SAN ANDREAS

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here