Ana sayfa Rehber Akıllı Telefonları Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Akıllı Telefonları Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Teknolojiye ayak uydurmak çok pahalı bir hobi olsa gerek. İnsanlar çok çalışkan ve bunun sonucunda bizi sürekli güncellenen cihazlar, hep çıkan yeni modeller ve daha nicesi karşılıyor. Akıllı telefonlar da cabası. Birçok elektronik cihazdan daha hızlı ve çabuk yenileniyor bu cihazlar.

Her 4 aya yeni bir telefon çıkıyor diyebiliriz. Bu teknolojiye yetişmeye çalışmak bir bakıma da yersiz çünkü kimse 4 aya bir yeni telefon almak istemez ve almaz da. Tabii teknoloji tutkunlarına göre o iş öyle değil. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde oldukça varlıklı ve tanınmış bir firmanın piyasaya süreceği telefonun tanıtımı yapıldı.

Bu telefonla birlikte kablosuz şarjın da hayatımıza girdiğini söylemek mümkün. Ünlü fizikçi Nicola Tesla’nın fikirleri yavaş yavaş gerçekleşiyor… Bu şirketin yeni çıkan telefon modellerinin fiyatlarının 1000 Dolar civarında olması bekleniyor. Ünlü firmanın hatırı sayılır diğer firmaları geride bıraktığını söylemek mümkün. Akıllı telefonları satın alıyoruz, kullanıyoruz üzerinden bir yıl geçtikten sonra telefonlar başlıyor geç tepki vermeye, uygulamaları zorlanarak açmaya, yeri geldiğinde kapanmaya… Peki bu düzeltilebilir bir şey mi?

 Telefonum Çok Yavaş Bunun Sebebi Ne?

Açıkçası bu biraz da doğal bir şeydir. Bilindiği üzere bir elektronik cihazın ömrü ortalama 5 yıldır fakat sürekli güncellenen uygulamalar ve işletim sistemleri sayesinde bu süre daha da kısalmakta ve bir süre sonra yapımcılar sizin telefonunuz için işletim sistemi güncellemesi yapmayı bırakırlar. Bunun sonucunda siz bazı uygulamaları kullanamayabilir ya da güncelleyemeyebilirsiniz. Burada yapılacak şey ise akıllı telefonunuzu biraz güncel seçmeniz gerektiği. Örneğin şu an 7 yıl önce çıkan bir telefonu almaya kalkarsanız arama yapmak dışında sınırlı şeyler için kullanırsınız. Telefon güncel olunca pahalı olacak diye bir dogma var fakat bu yanlış. Yapımcı firmalar bu durumu göz önünde bulundurup her cebe uygun telefon üretmeye çalışır genelde. Yeni telefon almaya karar verdiğinizde güncel bir tanesini almaya özen göstermenizde fayda var.

 Akıllı telefonumu nasıl hızlandırabilirim?

Yardımcı Uygulama

Eğer telefonunuz geçtiğimiz yıldan itibaren piyasada değilse geçmişi daha önceye dayanıyorsa ki bu şu an birçok kullanıcıda böyledir; yardımcı uygulama kullanmaktan kaçının. Çünkü bu uygulamalar da sizin önbelleğinizde(ram) büyük bir yer kaplamaktadır ve işin garibi önbelleğinizi temizlemek, telefonunuzu hızlandırmak için kullandığınız uygulama aksine telefonunuzun daha da yavaşlamasına sebep olabilir. Bu yüzden önerilen bir şey değildir.

 Önbelleği El ile temizleme

Belirli işletim sistemine sahip cihazlarda bu işlem diğer işletim sistemlerine göre biraz daha kolaydır. Ayarlardan uygulama yöneticisine girdiğinizde verilerinizin ve uygulamanın kapladığı alanları görebilirsiniz. Orda tek tuşa basarak uygulamanın önbellekte kapladığı alanı silmeniz mümkün. Fakat iş diğer işletim sisteme sahip cihazlara gelince böyle bir yol yok maalesef. Sadece kullandığınız uygulamaları silerken size kaydedilen verilerin tutulmasını mı silinmesini mi istediğinizi soruyor ve buna sil dediğinizde ya da direkt uygulamayı silip geri yüklediğinizde önbelleğinizi az çok temizleme şansını yakalıyorsunuz.

 Telefon Sıfırlama

Adı üzerinde telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde içinde sistem dosyaları dışında bir veri bulunmayacağı için fark edilebilir bir hızlanma olacaktır. Tabii kullandığınız uygulamaları teker teker yüklemeniz gerekmektedir. Sakın telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürürken kişisel verilerinizi yedeklemeyi unutmayın çünkü bu onları kaybetmenize yol açacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here